W Białymstoku powstał pomnik Ludwika Zamenhofa przedstawiający postać młodzieńca. To realizacja projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2017. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się w niedzielę (14 kwietnia) o godz. 12.30.

Odsłonięcie pomnika zostało wpisane w program obchodów 102. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa, organizowanych przez Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00. Prezydent Tadeusz Truskolaski złoży kwiaty pod pomnikiem dr. Esperanto przy ul. I. Białówny, następnie weźmie udział w odsłonięciu pomnika Młodego Zamenhofa. W ramach obchodów odbędzie się też prelekcja w klubie esperantystów (godz. 13.30) oraz promocja książki „Zamenhof w Warszawie” w BOK–Centrum im. Ludwika Zamenhofa (godz. 17.00).

Pomnik, który stanął w centrum Białegostoku, jest kolejnym sposobem na upamiętnienie twórcy esperanto, tak blisko związanego z naszym miastem – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam do udziału w obchodach 102. rocznicy śmierci Zamenhofa i w uroczystym odsłonięciu pomnika.

W kameralnej wnęce na odcinku ul. L. Zamenhofa łączącym ul. dr I. Białówny z północną pierzeją Rynku Kościuszki stanął pomnik przedstawiający postać młodego Ludwika Zamenhofa. Ma przypominać o tym, że dzieciństwo i młodość spędził on w naszym mieście. Pomysł stworzenia i ulokowania w przestrzeni miejskiej takiej rzeźby został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2017. Na ten projekt osiedlowy zagłosowało ponad 200 mieszkańców Białegostoku. Koszt realizacji projektu to ponad 191 tys. zł.

Agnieszka Błachowska


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.