W sobotę (8 czerwca) w Białymstoku odbyły się Mistrzostwa Europy Strongman 2019. Na Rynku Kościuszki rywalizowali najsilniejsi sportowcy m.in. z Polski, Austrii, Litwy, Łotwy i Czech. Tytuł mistrza obronił ubiegłoroczny zwycięzca, białostoczanin Marek Czajkowski.

W miniony weekend Białystok zmienił się w europejską stolicę dźwigania. Sportowe widowisko podziwiało wielu białostoczan. A było na co popatrzeć, ponieważ w zmaganiach brały udział gwiazdy tej dyscypliny sportowej. W kategorii wagowej do 105 kg wystąpiło 12 zawodników. Stawką w rywalizacji był tytuł Mistrza Europy, który ponownie przypadł w udziale Markowi Czajkowskiemu. Drugie miejsce zajął David Shany z Rosji, a trzecie – Marcin Sendwicki. Sportowcy zmierzyli się w sześciu kategoriach, m.in. przeciąganie tira, wrzucanie na ring kuli o wadze 120-180 kg, martwy ciąg na autach.

– Sportowe widowiska, takie jak zmagania strongmenów, zawsze przyciągają uwagę. To doskonała okazja do promocji miasta, dlatego cieszę się, że te zawody już po raz drugi odbyły się w Białymstoku. Radość jest tym większa, że tytuł mistrza zdobył białostoczanin. Gratuluję tego sukcesu Markowi Czajkowskiemu i życzę powodzenia w kolejnych sportowych rywalizacjach – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Mistrzostwa miały też wymiar charytatywny. Podczas imprezy odbyły się licytacje wielu gadżetów. Zgromadzone pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie podopiecznego Fundacji Naszpikowani, 4-letniego chłopca chorego na białaczkę.

Agnieszka Błachowska