Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

Najpierw pływanie, potem jazda na rowerze, a na koniec bieg – takie zadanie czeka na uczestników Elemental Tri Series. Już w niedzielę (18 sierpnia), w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” toczyć się będzie rywalizacja o Mistrzostwo Polski.

Od 2015 roku Białystok jest areną triathlonowych zmagań w ramach cyklu Elemental Tri Series. Na listach startowych w Białymstoku widnieją nazwiska ponad 400 zawodników. To zarówno amatorzy, jak i wyczynowcy, na których czeka spore wyzwanie. Zawodnicy mają do wyboru trzy dystanse:

  • olimpijski bez draftingu (1,5 km pływania – 40 km jazdy na rowerze – 10 km biegu),
  • sprinterski z draftingiem (0,75 km – 20 km – 5 km),
  • najkrótszy, czyli supersprinterski z draftingiem (0,2 km – 10 km – 2,5 km).

– Jesteśmy dumni z tego, że w naszym mieście odbywa się tak duża impreza sportowa, skierowana zarówno do amatorów, jak i wyczynowców. Zapraszamy do kibicowania – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Program imprezy znajduje się na stronie www.triathlonseries.pl (oficjalne otwarcie – godz. 8.45). Największe zainteresowanie budzi dystans olimpijski, gdzie zgłosiło się już ponad 250 osób. Nie może to dziwić, bo najlepsi spośród startujących będą mogli szczycić się mianem mistrzów Polski. Prócz tytułów w kilku kategoriach wiekowych, rozegrane zostaną także Mistrzostwa Polski dla osób z niepełnosprawnością (start indywidualny) oraz Integracyjne Mistrzostwa Polski Sztafet osób z niepełnosprawnością. Sztafety w tej kategorii będą 2- lub 3-osobowe, w każdej musi znaleźć się minimum jeden zawodnik niepełnosprawny, który wystartuje w jednej z trzech konkurencji – pływanie, kolarstwo lub bieganie.

Start, meta, strefa zmian i biuro zawodów zlokalizowane będą na terenie Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy”, którym zarządza Białostocki Ośrodek Sporu i Rekreacji. Widowiskowy start uczestników odbywać się będzie na plaży.

W niedzielę jako pierwsi na trasę wyruszą uczestnicy 10K Run Series Białystok 2019 (dystans 10 km). Później tradycyjnie toczyć się będzie rywalizacja najmłodszych podczas zawodów Elemental Kids. Dzieci ścigać się będą na jednym z trzech dystansów: 200 m, 500 m i 1000 m.

Zawody w Białymstoku są ostatnim, finałowym etapem cyklu Elemental Tri Series 2019. Podczas wcześniejszych startów triathloniści rywalizowali w maju w Olsztynie, w czerwcu w Grodzisku Mazowieckim i wreszcie w lipcu w Blachowni koło Częstochowy.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.triathlonseries.pl. Warto także zapoznać się z utrudnieniami drogowymi.

(oprac. Kamila Bogacewicz)