Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się (24.05.2021 r.) Ogólnopolska Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się uczennica Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach – 16 letnia Kinga Szyluk. To pierwszy taki sukces w historii Powiatu Białostockiego.

Kinga Szyluk jest uczennicą II klasy Technikum Informatycznego w ZSM w Łapach. Od początku nauki w szkole jest wolontariuszką. Mimo trudności spowodowanych epidemią, Kinga włącza się w liczne akcje pomocowe, jest też ich inicjatorką. Na początku drugiej klasy Kinga wspólnie z dwiema uczennicami wzięła udział w Projekcie Młodzi Liderzy. Utworzyła grupę na Facebooku, która miała za zadanie wspieranie młodych ludzi w ich problemach. Poprzez media społecznościowe nastolatka zwracała się do społeczności uczniowskiej z inicjatywą włączenia się w zbiórkę na rzecz dzieci z hospicjum. Promuje również zbiórkę na klasztor. To osoba otwarta na relacje z rówieśnikami i chętna do niesienia pomoc potrzebującym.

Kinga nie mogła wziąć udziału we wtorkowej gali na Zamku Królewskim, jest bowiem we Włoszech – na praktykach zagranicznych z grupą uczniów ZSM i ZS w Czarnej Białostockiej. Kingę podczas uroczystej gali reprezentowała inna uczennica ZSM, również wolontariuszka Klaudia Kowalewska, wraz z opiekunką szkolnego wolontariatu Grażyną Samson.

Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” promuje: pozytywne zachowania dzieci i młodzieży, młodzieżowy wolontariat i powoływanie w szkołach Klubów Ośmiu – młodzieżowego wolontariatu, działającego według programu Joanny Fabisiak „Wychowanie przez działanie”.