Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

W najbliższą sobotę (25 września) w Urzędzie Miejskim w Białymstoku zostanie zorganizowana „Noc spisowa”. Spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań będzie można przez cały dzień, od godz. 8.00 do północy.

W sobotę (25 września) Urząd Miejski w Białymstoku zaprasza mieszkańców, którzy dotychczas nie spisali się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego 2O21, aby skorzystali z możliwości spisu podczas „Nocy spisowej”. Wydarzenie zostanie zorganizowane w urzędzie przy ulicy Słonimskiej 1 w godz. 8.00-24.00. Na miejscu wsparcia będą udzielać rachmistrze spisowi oraz pracownicy urzędu. Chętni powinni kierować się do sali obsługi interesantów na półpiętrze.

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań trwa do 30 września. Do tego czasu każdy pełnoletni mieszkaniec Polski musi wywiązać się z obowiązku spisowego. Jest to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim wyraz naszej postawy obywatelskiej, ponieważ wyniki spisu będą miały wpływ na przyszłość kraju. To możliwość wskazania kierunku przyszłej polskiej polityki na każdym szczeblu – od centralnego aż do poziomu gminy.

Samodzielne wypełnienie formularza przez internet (na stronie spis.gov.pl) lub telefonicznie (infolinia: 22 279 99 99) trwa tylko kilka do kilkunastu minut, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę. Jeśli przegapimy termin i przypomnimy sobie o spisie już po jego zakończeniu, popełnimy wykroczenie. A to może oznaczać grzywnę – jej wysokość zależy od decyzji sądu i może sięgać nawet 5 tys. zł.

Osobom, które obawiają się o bezpieczeństwo swoich danych przypominamy, że chroni je tajemnica statystyczna. Oznacza to, że dane uzyskane podczas spisu mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych. Zebrane dane są anonimizowane i w takiej postaci dalej przetwarzane.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz