Po wybuchu wojny na Ukrainie, do miejskich przedszkoli i szkół w Białymstoku trafiło już 24 dzieci i młodzieży z tego kraju. Przyjmowanie dzieci do przedszkoli oraz uczniów do szkół podstawowych i ponadpodstawowych jest maksymalnie uproszczone.

– Wojna na Ukrainie, napływ uchodźców, powoduje, że przed samorządami stają kolejne zadania. Zajmujemy się sprawami, które wymagają rozwiązania. I jedną z nich jest kwestia związana z edukacją dzieci i młodzieży, która trafia i trafiać będzie do Polski, w tym też do Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Sukcesywnie spotykamy się, jesteśmy w kontakcie z dyrektorami miejskich przedszkoli i szkół. Dyrektorzy zostali poinformowani o przepisach ministerialnych, jakie obowiązują w tym zakresie.

Obecnie do miejskich szkół podstawowych uczęszcza 19 uczniów z Ukrainy, do szkół ponadpodstawowych – 2, a do przedszkoli – 3. W Szkole Podstawowej nr 20 uczą się dwie dziewczynki, jedna w IV, druga w VII klasie.

– Dziewczynki są u nas otoczone opieką. Klasy były przygotowane na przyjęcie obcojęzycznych koleżanek. Musimy pamiętać o tym, że dziewczynki znalazły się w nowej szkole, nowym mieście, nowym kraju. Bardzo dużo mówimy do nich po polsku, dużo tłumaczymy, ale też prosimy o nauczenie nas podstawowych zwrotów po ukraińsku, żeby czuły naszą empatię – powiedziała Małgorzata Popko, wychowawczyni VII klasy. – Oprócz tego, że tutaj w szkole zapewniamy opiekę i dobre przyjęcie, to też planujemy pokazanie dziewczynkom naszego miasta, zaangażowanie w spotkania pozalekcyjne. Chcemy pokazać Białystok, nasze najpiękniejsze zakątki, opowiedzieć o naszej historii, żeby czuły się u nas jak w domu.

  • Przyjmowanie dzieci z Ukrainy do białostockich przedszkoli:

Dzieci z Ukrainy są przyjmowane do publicznych przedszkoli oraz obejmowane wychowaniem przedszkolnym na identycznych zasadach jak obywatele polscy.

Dzieci przebywające w Białymstoku przyjmowane są bezpośrednio przez dyrektorów przedszkoli, na wolne miejsca, bez względu na miejsce zamieszkania.

Aby ustalić, które przedszkola dysponują wolnymi miejscami, można kontaktować się bezpośrednio z pracownikami Departamentu Edukacji – tel. 85 869 6370, 85 869 6340, 85 869 6350.

  • Przyjmowanie uczniów z Ukrainy do białostockich szkół podstawowych:

Aby zapisać dziecko do szkoły podstawowej należy zgłosić się do dyrektora szkoły, w obwodzie której mieszka dziecko. Dzieci mogą zostać przyjęte również do szkoły innej niż obwodowa, jeżeli dysponuje ona wolnymi miejscami.

Poziom klasy, do której zostanie przyjęte dziecko, zostanie ustalony na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę ukraińską, a w przypadku ich braku na podstawie informacji udzielonych przez rodzica/opiekuna. Dokumenty nie muszą być tłumaczone na język polski. Szkoły udzielają pomocy również w zakresie nauki języka polskiego.

Pomoc związaną z zapisaniem dziecka do szkoły podstawowej można uzyskać w Departamencie Edukacji – tel. 85 869 6333, 85 869 6492, 85 869 6347.

  • Przyjmowanie uczniów z Ukrainy do białostockich szkół ponadpodstawowych:

Młodzież przebywająca w Białymstoku przyjmowana jest bezpośrednio przez dyrektorów szkół ponadpodstawowych na wolne miejsca, bez względu na miejsce zamieszkania. Jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami, uczniowie są kwalifikowani i przyjmowani na podstawie dokumentów (świadectwa, zaświadczenia wystawionego przez zagraniczną szkołę) potwierdzających ukończenie szkoły lub kolejnego etapu kształcenia. W przypadku braku dokumentów – uczniowie do szkół ponadpodstawowych przyjmowani są na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.

W przypadku pytań i wątpliwości związanych z przyjmowaniem do szkół ponadpodstawowych można skontaktować się z Departamentem Edukacji – tel. 85 869 6344, 85 869 6345. Pracownicy udzielają pomocy tylko w języku polskim.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz