Urząd Wojewódzki w Białymstoku: Spotkanie z Wiceministrą Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandrą Gajewską ws. realizacji Programu Maluch+ na lata 2022-2029 w wojewódzwie podlaskim
Małe dziecko, wielkie zmiany – jak województwo podlaskie zyska dzięki Programowi Maluch+? Rozwój opieki nad najmłodszymi na horyzoncie 2022-2029 staje się faktem, z którego korzystają zarówno rodzice, jak i maluchy. Oto przedsmak tego, co wkrótce może odmienić oblicze podlaskiej opieki wczesnodziecięcej.
  • Omówienie Programu Maluch+ i jego wpływ na województwo podlaskie.
  • Prezentacja propozycji rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do 3 roku życia.
  • Brak wymaganego wkładu własnego w projekcie jako szansa na większą aktywizację rodziców.

Podczas niedawnego spotkania związane z realizacją Programu Maluch+, które odbyło się pod patronatem wiceministry Aleksandry Gajewskiej, ujawnione zostały nowatorskie koncepcje dotyczące wsparcia rodziców i ich pociech. Wizja ta zakłada nie tylko powiększenie liczby żłobków, ale również poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które mogą okazać się kluczem do sukcesu opieki nad najmłodszymi w regionie.

Wojewoda Podlaski, Jacek Brzozowski, nie krył entuzjazmu przedstawiając rekomendacje, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę dostępności i jakości opieki dla dzieci w wieku do 3 lat. Inicjatywa rządowa Maluch+, stanowiąca odpowiedź na te potrzeby, ma za zadanie nie tylko zapewnienie bezpiecznego miejsca dla dzieci, ale i umożliwienie rodzicom szybszego powrotu na rynek pracy bez obaw o dobro swoich maluchów.

Podkreślając znaczenie projektu, warto zauważyć, że jest on projektowany tak, aby nie obciążać rodziców dodatkowymi kosztami. Nie jest wymagany wkład własny, co zdejmuje z rodziców ciężar finansowy i pozwala skoncentrować się na innych aspektach życia zawodowego i rodzinnego. Obecne działania mają stać się fundamentem dla przyszłych pokoleń Podlasia, wzmacniając jego społeczność od najmłodszych lat.

Program Maluch+ to znakomita okazja do tego, aby przekształcić wyzwania związane z opieką wczesnodziecięcą w możliwości dla rodzin w województwie podlaskim. W ramach tej strategii, nasze społeczeństwo może oczekiwać pozytywnych zmian, które przyniosą korzyści na wielu płaszczyznach życia społecznego i ekonomicznego.


Na podstawie: Urząd Wojewódzki w Białymstoku