Oferty Internetu mobilnego zawierają ściśle określony limit danych, który użytkownik może wykorzystać w ciągu miesiąca. Jako że coraz więcej korzystamy z Internetu, bardzo łatwo jest go przekroczyć. Wystarczy, że będziesz pobierać duże pliki, oglądać telewizję online, godzinami przeglądać strony internetowe lub grać w ulubione gry. Co zrobić, żeby pakiet danych wystarczył na cały miesiąc? Podpowiadamy!
Czym jest transfer danych?
Transfer danych to proces transmisji, czyli odbierania i przesyłania informacji w Internecie. Aby uniknąć przeciążenia sieci, operatorzy oferują pakiety Internetu z limitem danych. Im lepszy pakiet wybierzesz, tym większy limit danych możesz uzyskać. Zazwyczaj jest on podawany w GB i może wynosić od 5 do 200 GB. Większe pakiety są droższe, ale za to zapewniają większy komfort użytkowania.
Zużycie danych jest na bieżąco monitorowane przez urządzenie. Gdy użytkownik zbliża się do limitu zużycia danych, otrzymuje ostrzeżenie wraz z informacją, ile danych zostało zużytych. Gdy przekroczysz limit, stracisz dostęp do pełnej funkcjonalności łącza. Co to oznacza w praktyce? Przekroczenie limitu danych często nie prowadzi do całkowitej utraty łączności z Internetem, a jedynie powoduje, że działa on wolniej. Niska prędkość przesyłania danych uniemożliwia korzystanie z niektórych funkcji, takich jak oglądanie filmów czy granie w gry, a niekiedy również swobodne przeglądanie stron internetowych.
Co zużywa Internet w telefonie?
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo danych zużywamy podczas codziennego przeglądania stron www, social mediów i przesyłania zdjęć. Tymczasem niektóre czynności, bardziej niż inne, przyspieszają zużycie danych, co może spowodować, że pakiet danych skończy się przed upływem okresu rozliczeniowego.
Najwięcej danych zużywają aplikacje, które do działania potrzebują stałego dostępu do Internetu. Są to na przykład:
- aplikacje streamingowe,
- aplikacje muzyczne,
- przeglądanie stron internetowych na przeglądarkach,
- pobieranie plików z sieci,
- gry online.
Dane zużywają nie tylko te aplikacje, których aktywnie używasz, ale także te, które działają w tle. Jeśli za szybko kończy Ci się pakiet danych, koniecznie sprawdź, z czego to wynika. Niekiedy wystarczy ograniczyć użytkowanie 2-3 aplikacji, aby zaoszczędzić sporo danych i dłużej cieszyć się szybkim Internetem.
Jak sprawdzić stan pakietu danych?
Z telefonów komórkowych korzystamy codziennie. Czasem tylko szukamy czegoś w sieci, innym razem spędzamy długie godziny na słuchaniu muzyki. Jak sprawdzić, ile danych nam jeszcze zostało? Informacje o zużyciu danych znajdziesz w ustawieniach telefonu, na osobistym koncie klienta lub logując się przez stronę internetową operatora do panelu klienta. Warto raz na jakiś czas sprawdzać zużycie danych, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której Internet skończy Ci się w najmniej spodziewanym momencie.
W nowoczesnych smartfonach możesz też włączyć funkcję oszczędzania danych, która powoduje, że aplikacje działają w mniej intensywnym trybie. Jeśli przekroczenie limitu danych wiąże się z dodatkowymi opłatami, warto ustawić w telefonie limit komórkowej transmisji danych. Gdy go przekroczysz, połączenie z Internetem zostanie automatycznie wyłączone.
Jak zapobiec przekroczeniu limitu danych w telefonie?
Internet w telefonie możesz oszczędzać. Jednak ciągłe pilnowanie ilości zużytych danych negatywnie wpłynie na Twoją wydajność i sprawną realizację codziennych obowiązków. Zdecydowanie lepszą opcją będzie wykupienie atrakcyjnego pakietu z limitem danych 100 lub 200 GB. Ciekawą ofertę usług mobilnych znajdziesz w INEA. W ramach telefonii komórkowej INEA otrzymasz nielimitowane rozmowy do wszystkich, SMS-y i MMS-y, do których będziesz mógł dobrać preferowany pakiet danych.
Duży pakiet danych zapewni Ci komfort i swobodę jakiej potrzebujesz, aby realizować swoje cele. Jeśli na co dzień intensywnie korzystasz z telefonu komórkowego, koniecznie sprawdź ofertę w INEA. Poszczególne usługi i funkcje możesz dobrać w konfiguratorze. Jest to wygodne i proste rozwiązanie, dzięki któremu będziesz zawsze na bieżąco z nowościami i nigdy nie zabraknie Ci Internetu.