Białystok pamięta: Hołd dla ofiar Katynia i Sybiru
W dniu wczorajszym, tj. 13 kwietnia, nasze społeczeństwo ponownie oddało hołd ofiarom jednych z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski: Zbrodni Katyńskiej oraz masowych deportacji na Sybir. Uroczystości te, odbywające się każdego roku, nie tylko przypominają o brutalnej przeszłości, ale także uczą pokoleń wartości pamięci i szacunku dla historii.
  • Dzień 13 kwietnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, upamiętniający również rocznicę drugiej masowej deportacji Polaków na Sybir.
  • W ramach uroczystości, zastępca prezydenta miasta, Przemysław Tuchliński, złożył kwiaty u stóp Pomnika Mordu Katyńskiego oraz pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka.
  • Zbrodnia Katyńska została zapoczątkowana w kwietniu 1940 roku, kiedy to NKWD rozstrzeliwało polskich oficerów na mocy tajnej decyzji stalinowskiego politbiura.
  • Druga masowa deportacja rodzin, w tym kobiet i dzieci, rozpoczęła się 13-14 kwietnia 1940 roku, w wyniku której tysiące osób wywieziono do północnego Kazachstanu.
W trakcie sobotnich obchodów, oprócz zastępcy prezydenta miasta, udział wzięli także przedstawiciele miejscowych i wojewódzkich władz, a także członkowie stowarzyszenia Rodzina Katyńska i kombatanci. Uroczystości odbyły się przy głębokim zaangażowaniu społeczności lokalnej, co świadczy o niegasnącej pamięci o tych, którzy tragicznie stracili życie w obronie ojczyzny. Pierwsze informacje o masowych grobach polskich oficerów pojawiły się w kwietniu 1943 roku, a fakt ten został oficjalnie uznany przez władze ZSRR dopiero po 50 latach od zbrodni. Pamięć o tych wydarzeniach jest ważnym elementem naszej narodowej tożsamości, a uroczystości rocznicowe stanowią okazję do refleksji nad historią i jej znaczeniem dla przyszłych pokoleń. Każdego roku, kiedy składamy kwiaty i wspominamy ofiary, przypominamy sobie o wartości prawdy i sprawiedliwości. Dzięki tym uroczystościom, społeczność ma możliwość zjednoczenia się wokół wspólnego dziedzictwa i przekazywania tej wiedzy młodszym generacjom, aby nigdy nie zapomnieli o ofiarach tamtych tragicznych wydarzeń.
Na podstawie: Urząd Miejski w Białymstoku