Białystok pamięta: 85. rocznica zbrodni katyńskiej i deportacji Polaków

2 min czytania
Białystok pamięta: 85. rocznica zbrodni katyńskiej i deportacji Polaków

W Białymstoku upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej i deportacji. Wzruszające chwile w sercu Podlasia!

  • Białystok oddaje hołd ofiarom Katyńskiej Zbrodni i deportacji
  • Wzruszające przemówienie wojewody i refleksje nad historią

Białystok oddaje hołd ofiarom Katyńskiej Zbrodni i deportacji

W dniu 14 kwietnia 2025 roku, w Białymstoku miały miejsce uroczystości związane z 85. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz drugiej masowej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego. Wojewoda podlaski, Jacek Brzozowski, w asyście służb mundurowych, złożył kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego oraz pod Pomnikiem Katyńskim. Uroczystości odbyły się również przy pomniku Matki Sybiraczki, znajdującym się przy Muzeum Pamięci Sybiru, a także na terenie dawnego Dworca Poleskiego, skąd odjeżdżały pociągi z deportowanymi.

Wzruszające przemówienie wojewody i refleksje nad historią

W swoim wystąpieniu Jacek Brzozowski podkreślił znaczenie pamięci o ofiarach totalitaryzmów, które na długie lata zmieniły oblicze Europy. Totalitaryzmy ubiegłego stulecia zmieniły naszą część świata w piekło na długie lata mówił wojewoda. Wskazał również na konieczność budowania relacji opartych na wartościach moralnych, które powinny kierować naszym postępowaniem.

Przypomniał o tragicznych wydarzeniach z 17 września 1939 roku, kiedy to po wejściu Sowietów na ziemie polskie, tysiące jeńców, w tym około 22 tysięcy oficerów Wojska Polskiego, zostało uwięzionych w obozach jenieckich. W marcu 1940 roku zapadła decyzja o ich rozstrzelaniu, co rozpoczęło tragiczną akcję, która przyniosła śmierć wielu niewinnych ludzi.

Warto przypomnieć, że w tym samym czasie Sowieci przeprowadzili masową akcję deportacyjną, wywożąc rodziny zamordowanych oficerów w głąb Związku Sowieckiego. Funkcjonariusze NKWD okłamywali deportowanych, twierdząc, że jadą na spotkanie z bliskimi.

Uroczystości w Białymstoku były nie tylko hołdem dla ofiar przeszłości, ale także przypomnieniem o konieczności pielęgnowania pamięci historycznej i wartości moralnych w dzisiejszym świecie.

Na podst. Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Autor: krystian