Sześć książek powalczy o Nagrodę Literacką Prezydenta Białegostoku

2 min czytania
Sześć książek powalczy o Nagrodę Literacką Prezydenta Białegostoku

Literackie emocje w Białymstoku nabierają tempa! Już w kwietniu miasto stanie się areną zmagań o prestiżową Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Kto zdobędzie tytuł najlepszej książki roku i poetyckiego debiutu? Odpowiedź poznamy podczas wyjątkowych wydarzeń, które przyciągną miłośników literatury z całego regionu.

  • Wielkie literackie święto w Białostockim Ośrodku Kultury
  • Białostocka scena literacka rozbłyśnie podczas wręczenia nagród i recitalu

Wielkie literackie święto w Białostockim Ośrodku Kultury

Białystok przygotowuje się do finału XXXIV edycji Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta imienia Wiesława Kazaneckiego wydarzenia, które od lat promuje wartościową literaturę i wspiera twórców z całej Polski. Tegoroczna rywalizacja jest wyjątkowo zacięta, bo kapituła wybrała aż sześć nominowanych książek spośród ponad 80 zgłoszonych pozycji.

Najważniejsze spotkanie z autorami odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 18:00 w Klubie Fama, mieszczącym się przy ulicy Legionowej 5. To doskonała okazja, by poznać bliżej twórców i ich dzieła oraz usłyszeć o inspiracjach stojących za ich książkami.

Białostocka scena literacka rozbłyśnie podczas wręczenia nagród i recitalu

Finałowa gala, która zaplanowana jest na 27 kwietnia o godzinie 18:00 , również odbędzie się w Klubie Fama. Poza wręczeniem nagród dla najlepszej książki roku oraz najbardziej obiecującego poetyckiego debiutu, uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać recitalu Michała Czarneckiego artysty znanego z poruszających interpretacji muzycznych.

W kategorii najlepsza książka roku szansę na zwycięstwo mają:

  1. Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia” autorstwa Anety Prymaki-Oniszk (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2024),
  2. Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach” Katarzyny Roman-Rawskiej (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2024),
  3. Chipsy dla gości” Natalki Suszczyńskiej (Wydawnictwo Ha!art, Kraków 2024).

Z kolei w kategorii poetyckiego debiutu wyróżniono trzy świeże głosy polskiej poezji:

  1. Reguła trzech” Aleksandry Góreckiej (Biuro Literackie, Kołobrzeg 2024),
  2. Saros” Sonii Nowackiej (Wydawnictwo Convivo, Warszawa 2024),
  3. Dziecko na głowie króla” Rafała Wawrzyńczyka (Wydawnictwo j, Wrocław 2024).

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny, co sprawia, że każdy mieszkaniec Białegostoku i okolic może stać się częścią tego literackiego święta. To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w fascynującym świecie słowa pisanego i wesprzeć lokalną inicjatywę promującą kulturę.

Na podstawie: Urząd Miejski w Białymstoku

Autor: krystian