19 lutego 2019 roku – to niezwykła data w historii naszego miasta. W tym dniu świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok. Główne obchody tej rocznicy odbyły się na Rynku Kościuszki.

W samo południe na Rynku Kościuszki rozpoczęła się oficjalna uroczystość z udziałem mieszkańców, kompanii honorowych służb mundurowych (m.in. policji, leśników, wojska, Straży Granicznej, Straży Miejskiej), orkiestry wojskowej, duchownych. Wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn narodowy, była modlitwa ekumeniczna, apel pamięci. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

Naszą powinnością wobec tych, którzy oddali życie za wolność naszego kraju i miasta, którzy potem ciężko pracowali, by je zbudować na nowo, jest dbałość o to, aby ta spuścizna nie została nigdy zaprzepaszczona – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dziś Białystok jest miastem pięknym, w którym chce się żyć. Życzę mojemu miastu, by nadal rozkwitało i byśmy wszyscy wspólnie o nie dbali.

W okolicznościowym wystąpieniu prezydent Tadeusz Truskolaski przypominał, że mija dokładnie sto lat od dnia, w którym w tym samym miejscu, na Rynku Kościuszki, pojawiły się pierwsze patrole polskiego wojska.

Warto uświadomić sobie wagę tej chwili, by zrozumieć entuzjazm, z którym ich powitano. Byli to reprezentanci niezależnej armii niepodległego kraju, zwiastujący naszemu miastu, że skończyła się epoka niewoli. Że Białystok staje się właśnie częścią odrodzonej Polski - mówił Tadeusz Truskolaski. – Nasz Białystok jest dziś miastem pięknym i wyjątkowym, z którego każdy z nas jest dumny. Wierzę, że radość sprzed stu lat wciąż zachowuje dla nas znaczenie. Wierzę również, że każdy z nas jest również dziś gotów do porozumienia, do współpracy ponad różnicami, do tak bardzo satysfakcjonującej pracy na rzecz naszej wspólnej przyszłości.

W trakcie uroczystości na budynku, gdzie do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe została odsłonięta tablica, na której widnieje napis: W hołdzie mieszkańcom Białegostoku walczącym o wolną Polskę, w 100. rocznicę przybycia do Białegostoku Wojska Polskiego oraz powrotu miasta do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej – Białostoczanie. Był też poczęstunek dla mieszkańców miasta – ogromny tort i wojskowa grochówka.

Lokalna gazeta „Kurier Poranny” przygotowała na tę okazję specjalne 100-stronicowe wydanie gazety, które o godz. 13.30 trafiło do „Kapsuły czasu Porannego”. Na łamach wydawnictwa zostało zaprezentowane ostatnie sto lat Białegostoku: proces wyzwalania miasta, jego rozwój w dwudziestoleciu międzywojennym, pożoga wojenna, spuścizna PRL-u. Pokazane zostały osoby, które miały wpływ na rozwój Białegostoku i rozsławiały go swoimi dokonaniami.

O godz. 14.00 w Muzeum Wojska w Białymstoku otwarta została wystawa „Pierwsze lata Niepodległości – Białystok”. Wystawa składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest prezentacja poczekalni dworca kolejowego, w której kolejarz odlicza czas do białostockiej niepodległości. W części drugiej następuje symboliczna wymiana żołnierzy niemieckich (odjeżdżających z Białegostoku), z żołnierzami polskimi (wkraczającymi do miasta). Ostatni element wystawy przybliża historię pierwszej administracji białostockiej i opowieść z sierpnia 1920 r. o Bitwie Białostockiej.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce o godz. 16.00 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku, gdzie przedstawiciele władz miasta i województwa zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Anna Kowalska