Mowa nienawiści, agresja słowna, hejt – to stwierdzenia odmieniane w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. By przeanalizować te negatywne zjawiska, pojawiające się coraz częściej w naszej przestrzeni oraz zastanowić się, jak je ograniczyć, prezydent Tadeusz Truskolaski zaprasza na debatę pod hasłem "Życie publiczne bez mowy nienawiści?". Dyskusja rozpocznie się w czwartek, 28 lutego o godz. 17.30, w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3.

Motywacją do organizacji debaty były okoliczności śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Białostocki samorząd chce w ten sposób nie tylko dołączyć do dyskusji, ale także inspirować działania, które przyczynią się do złagodzenia dyskursu w przestrzeni publicznej. Jako miasto planujemy kolejne przedsięwzięcia, przede wszystkim o charakterze edukacyjnym.

Tego typu inicjatywy nie przynoszą od razu spektakularnych efektów, są jednak bardzo potrzebne. I chociaż jedną debatą nie zlikwidujemy mowy nienawiści, to zwracając uwagę na problem stopniowo przyczyniamy się do ograniczenia tych negatywnych zachowań –powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Do udziału w spotkaniu – w roli panelistów – zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk, reprezentujących także różne światopoglądy: profesor Małgorzata Kowalska – filozof z Uniwersytetu w Białymstoku, Anna Błaszczak-Banasiak – reprezentująca Rzecznika Praw Obywatelskich, o. Ludwik M. Wiśniewski – dominikanin, redaktor Łukasz Warzecha – tygodnik „Do Rzeczy” oraz dr Konrad Szamryk – językoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku. W roli prowadzącego debatę wystąpi dziennikarz Konrad Piasecki.

Zapraszam mieszkańców do rozmowy na ten ważny temat. Liczę na to, że w spotkaniu wezmą udział także ci, którzy kształtują język debaty publicznej: radni, posłowie i senatorowie reprezentujący naszą społeczność w parlamencie, a także przedstawiciele mediów. Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pokazało, jak blisko jest od agresji słownej do agresji fizycznej. Czas powstrzymać nienawiść – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Udział w debacie otwarty jest dla białostoczan. Konieczna jest rejestracja poprzez wysłanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Potwierdzeniem rejestracji będzie zwrotna wiadomość.

Patronat honorowy nad debatą objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Partnerem spotkania jest Tygodnik Powszechny. Debata będzie transmitowana na portalu Onet.pl, który jest patronem medialnym wydarzenia.

Na portalu Facebook powstało wydarzenie poświęcone debacie.

Eliza Bilewicz-Roszkowska