„Kontrasty” – czasopismo społeczno-kulturalne wydawane w latach 1965–90 w Białymstoku, początkowo jednodniówka, następnie kwartalnik, a w latach 1969–90 miesięcznik – doczekały się opracowania naukowego. Wydanie tomu BIAŁOSTOCKIE „KONTRASTY” SZKICE I MATERIAŁY zostało dofinansowane z budżetu Miasta Białystok.

Wydawcą publikacji jest Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku. Książka ukazała się w tzw. Białej Serii prezentującej książki naukowe, poświęcone literaturze i kulturze regionu podlaskiego oraz krain sąsiedzkich, zainicjowanej przez Zakład Literatury Oświecenia i Romantyzmu oraz Zespół Badań Regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku.

Jest to książka poświęcona białostockiemu czasopismu "Kontrasty", na którą składają się artykuły naukowe autorstwa badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku i innych ośrodków akademickich przedstawiające fenomen pisma w szerokim kontekście i różnych ujęciach problemowych. Jej szczególną wartość stanowią wywiady i wspomnienia z redaktorami, twórcami i współpracownikami periodyku, m.in. z Dionizym Sidorskim, Krystyną Konecką, Tadeuszem Gajlem, Piotrem Sawickim, Jerzym Muszyńskim, Małgorzatą Szejnert, Markiem Kusibą. Książka zawiera też unikatowe materiały archiwalne – listy, dokumenty redakcyjne, fotografie. Miasto Białystok dofinansowało wydanie tej publikacji kwotą 11 tys. zł.

Wiele osób – i to nie tylko białostoczan – pamięta to niezwykle wartościowe pismo, w którym publikowali wybitni reportażyści i najwybitniejsi twórcy literatury dokumentalnej, jak Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Barbara Wachowicz czy Małgorzata Szejnert – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Cieszę się, że mogliśmy wspomóc pracę naukowców i przyczynić się do ukazania się tej książki. „Kontrasty” miały wysoką rangę, ale po raz pierwszy doczekały się pogłębionego opracowania naukowego.

Publikacja będzie udostępniona w postaci cyfrowej na stronie Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku oraz Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Anna Kowalska