Samorządowcy z Podlaskiego poznawali rozwiązania, dotyczące OZE czyli odnawialnych źródeł energii w powiecie Oberallgäu. Odwiedzili m.in. miasto Wildpoldsried, w którym funkcjonują m.in. 3 biogazownie i 9 wiatraków. Burmistrz Arno Zengerle chwalił się partnerom projektu, że jego gmina jest w ponad 90% samowystarczalna jeśli chodzi o prąd, a energię cieplną dostarcza do 153 domów.

Arno Zengerle jest burmistrzem Wildpoldsried od 1996 roku. To wielki entuzjasta zielonej energii, w 1999 roku wraz z radnymi stworzył program, który zakładał samowystarczalność energetyczną. Podczas pobytu gości z Polski poinformował, że cel ten został osiągnięty. Starosta Jan Perkowski podpatrywał też jak działa Wydział Komunikacji Urzędu Gminy w Wildpoldsried. Bardzo dobrze ocenia pomysł z zainstalowaniem tam automatycznej kasy do wnoszenia opłat.

Polscy samorządowcy odwiedzili też miejscowość Kempten, gdzie działa elektrownia wodna na rzece Iller. Gospodarze prezentowali zastosowane w elektrowni rozwiązania techniczne, a goście podpatrzyli m.in. maszyny, wyprodukowane w fabryce na Dolnym Śląsku.

W Kempten nasi samorządowcy odwiedzili także Centrum energii i środowiska eza! Podobna jednostka ma powstać w powiatach białostockim i hajnowskim. Pracownicy takiego centrum doradzają mieszkańcom, jakie rozwiązania energetyczne mogą zastosować, by płacić niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Przeprowadzają wstępny audyt energetyczny w domach, i jednostkach samorządu, wskazują co działa źle i jak to można zmienić. Chodzi np. o straty wynikające ze złego ocieplenia domów, czy zbyt duże zużycie wody. Utworzone w 1998 roku Centrum eza! doradza też mieszkańcom, którzy chcieliby budować domy pasywne, ma także w swej ofercie bazę przedsiębiorców, którzy takie domy budują.

Warto dodać, że powiat Oberallgäu tworzy 28 gmin, zamieszkałych w sumie przez 150 tys. osób. To region rolniczo-turystyczny, jego najbardziej znanym miejscem jest skocznia narciarska w Obersdorf.

Rada powiatu Oberallgäu liczy 70 osób.

Wyjazd był jednym z elementów projektu, wpieranego w ramach Europejskiej Inicjatywy na rzecz Ochrony Klimatu (EUKI). Partnerem wiodącym w projekcie jest Energievision Frankenwald e.V. Ogólnym celem projektu jest stworzenie struktur, umożliwiających wykorzystanie rodzimego potencjału energii odnawialnych, w położonym we wschodniej Polsce regionie, składającym się z powiatów hajnowskiego i białostockiego.