Białystok włącza się w kampanię Dzieciństwo bez przemocy - program i najbliższe akcje

Miasto wchodzi w II edycję kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” z cyklem debat, spacerów i symbolicznym podświetleniem budynków. W planie są spotkania z młodzieżą, akcje w szkołach oraz konferencja dla specjalistów. Białystok podkreśla, że nie chodzi tylko o gesty, lecz o narzędzia pomagające reagować na krzywdę dzieci.
- Wydarzenia w Białymstoku
- Konferencja „Widzialne i niewidzialne krzywdy dziecka” - program dla specjalistów
Wydarzenia w Białymstoku
W czwartek 6 listopada odbyło się otwarcie kampanii, które w mieście połączyło lokalne instytucje z organizatorami ogólnopolskiej akcji. Tego samego dnia w Centrum Pomocy Dzieci Stowarzyszenie KLANZA młodzież rozmawiała z Moniką Horną‑Cieślak (Rzeczniczka Praw Dziecka) i zastępcą prezydenta Markiem Masalskim o zagrożeniach związanych z nadmiernym zaufaniem do sztucznej inteligencji, o przemocy rówieśniczej i o tym, jak tworzyć bezpieczne miejsca dla młodych ludzi.
„Udział w tej kampanii pomaga budować świat, w którym każde dziecko czuje się bezpieczne i chronione”
— Marek Masalski
W programie kampanii są także działania otwarte dla mieszkańców: spacer szlakiem Widzimisiów zaplanowano na 16 listopada — zbiórka o godz. 12.00 przy rzeźbie Młodego Zamenhoffa. W Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (środa 19 listopada) szkoły wezmą udział w akcji „Zaświeć się na czerwono” — uczestnicy umieszczą na ubraniu czerwony element jako symbol sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Tego dnia od godz. 17.00 w mieście zostaną podświetlone na czerwono m.in. Urząd Miejski przy ul. Słonimskiej, Muzeum Pamięci Sybiru, Pałac Branickich, Opera i Filharmonia Podlaska, Urząd Marszałkowski oraz Podlaski Urząd Wojewódzki.
Konferencja „Widzialne i niewidzialne krzywdy dziecka” - program dla specjalistów
Miasto współfinansuje konferencję zaplanowaną na 28 listopada, skierowaną do pedagogów, psychologów i pracowników pomocy społecznej. Organizatorzy zapowiadają dyskusje o skali i mechanizmach krzywdzenia oraz o wsparciu osób pracujących z dziećmi.
W programie znajdą się m.in. tematy:
- Miłość rodzicielska a krzywdy dziecka
- Dzieci w mediach społecznościowych – fikcyjna ochrona, rosnące zagrożenia
- Konsekwencje pracy z dzieckiem krzywdzonym w zespołach terapeutycznych i pomocowych
Do udziału w kampanii zaproszono wszystkie placówki oświatowe i organizacje pozarządowe działające w mieście; instytucje mogą też realizować własne inicjatywy korzystając z materiałów kampanii. Partnerami akcji są m.in. Miasto Białystok, Województwo Podlaskie, ZHP Chorągiew Białostocka oraz Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.
na podstawie: UM Białystok.
Ostatnie Artykuły

Rekordy i niespodzianki na mistrzostwach Polski w Białymstoku

Białostocki stadion oglądał sprinty na najwyższym poziomie i rzuty ponad 80 metrów
![[PIŁKA NOŻNA] PKO BP Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok – Korona Kielce 1:0. Późny cios N. Preleca w Chorten Arenie](/images/mecz/thumbnails/jagiellonia-bialystok-korona-kielce-25072026-10.webp)
[PIŁKA NOŻNA] PKO BP Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok – Korona Kielce 1:0. Późny cios N. Preleca w Chorten Arenie

Kordelasy Leśnika Polskiego wręczono w Żedni. Doceniono służbę

Podlaskie wieńce powalczą o zwycięstwo podczas dożynek

Kłótnia o kobietę w hotelu w Białymstoku. 41-latek w areszcie

Wybuch w Polmosie Białystok. 17 strażaków sprawdziło procedury

Nowe kamery przy Sienkiewicza. Kierowców czekają utrudnienia

W Białymstoku groził i bił znajomego, by ukradł alkohol

Jechał 104 km/h w Białymstoku. Za kierownicą siedział 16-latek

Mobilny gabinet okulistyczny przyjedzie do Choroszczy. Badania bez opłat

Autobusy BKM pojadą objazdem. Zmiany obejmą trzy linie

Najlepsi lekkoatleci przyjadą do Białegostoku. Ulica będzie zamknięta

W Hajnówce powstały dwa zakłady opieki długoterminowej. Koszt to 25 mln zł
Przydatne dane teleadresowe
- PUHP Lech Białystok - kontakt, PSZOK, ZUOK i cenniki odpadów
- Specjalistyczna Lecznica Stomatologiczna UMB - kontakt, poradnie i rejestracja
- Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 5 w Białymstoku - warsztaty, pracownie i dzień otwarty
- Zarząd Zlewni w Białymstoku - kontakt, zgłaszanie awarii i pozwolenia wodno-prawne
- Sąd Apelacyjny w Białymstoku - kontakt, wydziały i godziny
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białymstoku - kontakt, ubój na własny użytek, paszporty dla zwierząt
