Ceny mieszkań w Choroszczy: 7 986 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Ceny nieruchomości w Choroszczy - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Choroszczy wynosi 7 986 zł/m², o 1131 zł i 16,5% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Zestawienie obejmuje ostatnie 12 miesięcy i pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Typowa kwota zakupu wynosiła 405 073 zł, a mediana powierzchni lokalu to 52 m².

Redakcja echobialystok.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Choroszczy: najważniejsze liczby

Najważniejszym punktem odniesienia dla kupujących jest 7 986 zł/m², ale środkowa połowa cen mieściła się w przedziale 6 655-8 183 zł/m². Ten rozkład pokazuje, że budżet warto odnosić do konkretnego segmentu, nie tylko do mediany miejskiej.

Najwyższą medianę w zestawieniu rejonów odnotowano w rejonie Osiedle Wichrowe Wzgórze: 8 268 zł/m². Znaczenie dla poziomu ceny mają również metraż oraz to, czy mieszkanie pochodzi od dewelopera, czy z rynku wtórnego.

Infografika: ceny mieszkań w Choroszczy
Infografika: ceny mieszkań w Choroszczy

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 067
wtórny7 048

8 067 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 7 048 zł/m² na wtórnym. Oznacza to premię deweloperską wynoszącą 14,5%. Może ona odzwierciedlać wycenę nowego budownictwa, ale także różnice lokalizacji i struktury sprzedawanych mieszkań. Nie jest automatycznie miarą dopłaty za samą nowość lokalu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)8 636
35-45 m² (małe 2-pok.)7 074 *
45-55 m² (2-pok.)8 053
55-70 m² (3-pok.)7 005
90-120 m² (największe)5 580 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

8 636 zł/m² to mediana dla mieszkań o powierzchni 25-35 m². W segmencie 55-70 m² wynosiła ona 7 005 zł/m². Mniejsze lokale mogą osiągać wyższe stawki jednostkowe, ponieważ niższy całkowity koszt zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców.

Zależność nie jest jednak liniowa: lokale 45-55 m² kosztowały 8 053 zł/m², więcej niż mieszkania 35-45 m². Wykres pokazuje więc zróżnicowanie segmentów, a nie prosty cennik zależny wyłącznie od powierzchni.

Ceny wg metrażu - Choroszcz
Ceny wg metrażu - Choroszcz

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

8 268 zł/m² w rejonie Osiedle Wichrowe Wzgórze i 5 969 zł/m² w rejonie Osiedle Zielona Dolina wyznaczają skrajne poziomy zestawienia. Różnica wynosi 39% względem tańszego rejonu. Pomiędzy nimi znajduje się rejon Szumowo z medianą 6 601 zł/m².

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osiedle Wichrowe Wzgórze8 268
Szumowo6 601
Osiedle Zielona Dolina5 969

Mapa cen mieszkań - Choroszcz
Mapa cen mieszkań - Choroszcz

Ceny wg części miasta - Choroszcz
Ceny wg części miasta - Choroszcz

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie za 405 073 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty formalne. Podatek PCC według stawki 2% to około 8 101 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna z VAT wynosi do około 2 940 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Stawkę notariusza można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Więcej aktualności z Białegostoku znajdziesz na stronie głównej echobialystok.pl, a wydarzenia i imprezy na najbliższe dni zawsze na echobialystok.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Dostępna historia cen wskazuje poziom odniesienia 7 560 zł/m² dla 2026 r. oraz obecne 7 986 zł/m². Wskaźnik zmiany w tym zestawieniu wynosi 6%, a podane średnie tempo roczne to 5,6%.

Na pytanie, o ile wzrosły ceny wobec 2025 r., odpowiada odrębne porównanie: z 6 855 zł/m² do 7 986 zł/m², czyli o 1131 zł/m² i 16,5%.

Choroszcz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

9 288 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa podlaskiego. W Choroszczy metr kosztował o 1 302 zł mniej.

Powiat białostocki wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 7 603 zł/m²; rok wcześniej 5 904 zł/m² (+28,8%). GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Choroszcz-7 986-
Białystok11 km9 801+22,7%
Wasilków16 km9 548+19,6%
Łapy18 km5 795-27,4%
Czarna Białostocka26 km7 121-10,8%

W oddalonym o 11 km Białymstoku mediana była o 1 815 zł/m² i 22,7% wyższa niż w Choroszczy. To istotny punkt odniesienia dla osób porównujących koszt zakupu z lokalizacją i dojazdem.

Komentarz analityczny

Wzrost o 1131 zł/m² i 16,5% wobec poziomu z 2025 r. pokazuje przesunięcie lokalnego rynku ku wyższym cenom. Jednocześnie premia rynku pierwotnego i różnice między rejonami wskazują, że znaczenie ma struktura dostępnych mieszkań, a nie tylko ogólny kierunek zmian.

W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku, w tym o 6,5% na rynku pierwotnym i 6,1% na wtórnym (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Lokalny wzrost wpisuje się zatem w ogólnopolski kierunek podwyżek.

Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło we wrześniu 2026 r. 5,98%, a wartość udzielonego finansowania 11,548 mld zł (NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Dostępność kredytu może wspierać popyt również poza większymi ośrodkami, zwłaszcza gdy nabywcy szukają niższej ceny metra.

Co dalej z cenami? Jeśli finansowanie pozostanie dostępne, a podaż nie nadąży za popytem, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli wybór mieszkań się zwiększy lub osłabnie zdolność zakupowa, pole do podwyżek może się zmniejszyć. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Choroszczy?

Mediana wynosi 7 986 zł/m². Środkowa połowa cen mieści się między 6 655 a 8 183 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Choroszczy rosną, czy spadają?

Mediana jest o 1131 zł/m² i 16,5% wyższa niż poziom odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Osiedle Wichrowe Wzgórze: 8 268 zł/m². Najniższą ma rejon Osiedle Zielona Dolina: 5 969 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Choroszczy?

W segmencie 25-35 m² mediana wynosi 8 636 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediana wynosi odpowiednio 8 067 i 7 048 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 14,5%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 76 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 21 listopada 2025 do 20 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (51 transakcji) i wtórny (9); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-20; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dla poziomu odniesienia z 2025 r. oraz segmentu wtórnego w rejestrze niewiele danych dla tego segmentu - wartość orientacyjna. Porównanie z dynamiką ogólnopolską dotyczy różnych okresów i podstaw obliczeń.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji