Ceny mieszkań w Czarnej Białostockiej: 7 121 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Czarnej Białostockiej - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Czarnej Białostockiej wynosi 7 121 zł/m². To o 2381 zł/m², czyli 50,2%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują wyraźne różnice między nowymi lokalami a mieszkaniami używanymi. Dla kupującego wybór segmentu ma więc istotne znaczenie dla budżetu, podobnie jak lokalizacja i powierzchnia.

Redakcja echobialystok.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Czarnej Białostockiej: najważniejsze liczby

  • 7 121 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 2381 zł/m² i 50,2% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 5 385-7 389 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 305 000 zł - mediana całkowitej ceny mieszkania.
  • 43 m² - mediana powierzchni.
  • 7 378 zł/m² - mediana w najdroższym rejonie Osiedle Tartaczne.

Cena całkowita i stawka za metr odpowiadają na różne pytania. Pierwsza określa potrzebny budżet, druga pomaga porównywać lokale o różnej powierzchni. Przy wyborze mieszkania warto zestawiać obie miary, zamiast kierować się wyłącznie ceną jednostkową.

Infografika: ceny mieszkań w Czarnej Białostockiej
Infografika: ceny mieszkań w Czarnej Białostockiej

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 343
wtórny4 872

7 343 zł/m² płacono za nowe lokale, wobec 4 872 zł/m² na rynku wtórnym. Premia segmentu deweloperskiego wynosiła 50,7%. Może ona odzwierciedlać nie tylko wiek budynków, lecz także lokalizację inwestycji i strukturę sprzedawanych mieszkań. Nie jest zatem prostym cennikiem dopłaty za samą nowość lokalu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
35-45 m² (małe 2-pok.)7 378
45-55 m² (2-pok.)6 087
55-70 m² (3-pok.)7 121 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

7 378 zł/m² to mediana dla mieszkań o powierzchni 35-45 m², a 6 087 zł/m² dla przedziału 45-55 m². Wykres nie pokazuje jednak równomiernego spadku stawki wraz ze wzrostem metrażu. O poziomie cen decyduje również to, jakie lokale i w których inwestycjach trafiają do sprzedaży.

Ceny wg metrażu - Czarna Białostocka
Ceny wg metrażu - Czarna Białostocka

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 378 zł/m² w rejonie Osiedle Tartaczne to najwyższa mediana w zestawieniu. W rejonie ZORy wynosi ona 5 002 zł/m², a w rejonie Osiedle Wiosenne 4 892 zł/m². Rozkład cen pokazuje, dlaczego średni budżet dla całego miasta nie zastępuje porównania konkretnych lokalizacji.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osiedle Tartaczne7 378
ZORy5 002
Osiedle Wiosenne4 892 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Czarna Białostocka
Mapa cen mieszkań - Czarna Białostocka

Ceny wg części miasta - Czarna Białostocka
Ceny wg części miasta - Czarna Białostocka

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 305 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi około 6 100 zł. Osoby kupujące pierwsze mieszkanie korzystają ze zwolnienia. Maksymalna taksa notarialna to około 2 448 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Dochodzą opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej w wysokości 300 zł.

Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Porównując segmenty, trzeba więc uwzględnić nie tylko stawkę za metr, ale również koszty zawarcia umowy i przygotowania lokalu do zamieszkania.

Więcej lokalnych informacji z Białegostoku jest na echobialystok.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na echobialystok.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen w dostępnym zestawieniu wskazuje poziom 6 457 zł/m² dla 2026 r. oraz aktualną medianę 7 121 zł/m². Podana zmiana wynosi 10%, a wskaźnik średnioroczny 10,3%. Z kolei porównanie z poziomem 4 740 zł/m² z 2025 r. pokazuje, o ile wzrosły ceny względem tej podstawy: o 2381 zł/m², czyli 50,2%.

Czarna Białostocka na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

9 288 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa podlaskiego. W Czarnej Białostockiej metr kosztuje o 2 167 zł mniej.

Powiat białostocki wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 7 603 zł/m²; rok wcześniej było to 5 904 zł/m², a wzrost wyniósł 28,8%. Źródło: GUS.

Porównanie sąsiednich miast pokazuje zróżnicowanie kosztów zakupu w regionie:

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Czarna Białostocka-7 121-
Wasilków11 km9 548+34,1%
Białystok21 km9 801+37,6%
Choroszcz26 km7 986+12,1%
Łapy43 km5 795-18,6%

W Wasilkowie metr kosztował o 2 427 zł, czyli 34,1%, więcej niż w Czarnej Białostockiej. Niższy poziom cen w tym zestawieniu miały Łapy.

Komentarz analityczny

Lokalny wzrost o 2381 zł/m², czyli 50,2% wobec 2025 r., współwystępuje z dużą różnicą między segmentami rynku. Większy udział droższych mieszkań deweloperskich może podnosić medianę miejską nawet bez jednakowego wzrostu cen wszystkich lokali. Dlatego kluczowe jest równoległe śledzenie rynku pierwotnego i wtórnego.

W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Lokalny wynik nie musi zatem odzwierciedlać wyłącznie ogólnopolskiego trendu; znaczenie może mieć struktura sprzedanych nieruchomości.

Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 5,98% we wrześniu 2026 r. wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet, a przez niego na wybór metrażu i lokalizacji. Jeśli dostępność kredytów będzie się poprawiać, może wspierać popyt również w tańszych miastach regionu. Jeśli natomiast wzrośnie konkurencja ofert, presja na podwyżki może osłabnąć. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Czarnej Białostockiej?

Mediana wynosi 7 121 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 385-7 389 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Czarnej Białostockiej rosną, czy spadają?

Mediana jest o 2381 zł/m², czyli 50,2%, wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Osiedle Tartaczne: 7 378 zł/m². Najniższa wartość w tabeli dotyczy rejonu Osiedle Wiosenne: 4 892 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Czarnej Białostockiej?

Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 7 378 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 343 zł/m² i 4 872 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 50,7%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 57 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 16 grudnia 2025 do 17 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (27 transakcji) i wtórny (17); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-17; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dane GUS obejmują cały powiat, razem z gminami wiejskimi, i są publikowane kwartalnie z opóźnieniem. IV kw. 2024 jest najnowszym dostępnym okresem w przekazanym zestawieniu, dlatego stanowi tło, a nie aktualizację danych miejskich. W rejestrze niewiele danych dla okresu odniesienia z 2025 r. - wartość orientacyjna. Wskaźników historycznych opartych na różnych podstawach nie należy traktować jako jednolitego szeregu zmian rocznych.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji