Aktualne ceny mieszkań w Łapach. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: 5 820 zł/m² wynosi mediana cen mieszkań w Łapach z ostatnich 12 miesięcy. To o 886 zł/m², czyli 13,2% mniej niż poziom odniesienia z 2025 r. Jednocześnie zakup typowego mieszkania oznaczał wydatek 260 500 zł. Analiza pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach. Różnice między lokalizacjami, metrażami i rynkiem deweloperskim pomagają zrozumieć, za jakie cechy nieruchomości kupujący płacili więcej.
Redakcja echobialystok.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Łapach: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Łapy na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Łapach: najważniejsze liczby
- 5 820 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 886 zł/m² i 13,2% mniej - zmiana względem poziomu odniesienia z 2025 r.
- 4 836-6 926 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen za metr.
- 260 500 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 48 m² - mediana powierzchni.
- 7 210 zł/m² - mediana w najdroższym rejonie Goździki.
Dla kupującego istotne są zarówno cena jednostkowa, jak i całkowity budżet. Pierwsza pozwala porównywać lokale o różnej powierzchni, druga określa kwotę potrzebną do sfinansowania zakupu. Warto więc czytać te wskaźniki łącznie, zamiast sprowadzać rynek do jednej stawki za metr.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 7 067 |
| wtórny | 5 762 |
7 067 zł/m² na rynku pierwotnym i 5 762 zł/m² na wtórnym oznaczały 22,6% przewagi cenowej nowych mieszkań. Premia deweloperska może wiązać się z nowszą technologią budowy, układem lokali i stanem części wspólnych. Przy porównywaniu budżetu zakupowego znaczenie ma również to, czy mieszkanie wymaga wykończenia, czy remontu.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 4 954 * |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 6 698 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 5 958 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 5 369 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
6 698 zł/m² osiągnęła mediana w segmencie 35-45 m², najwyższa w zestawieniu metraży. Dla mieszkań 45-55 m² wyniosła 5 958 zł/m². Lokalny układ cen nie sprowadza się zatem do zasady, że najmniejszy lokal zawsze ma najdroższy metr. Na cenę wpływa także zestaw cech mieszkań dostępnych w poszczególnych segmentach.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
7 210 zł/m² w rejonie Goździki to najwyższa mediana w zestawieniu. W rejonie Leśniki wyniosła 5 579 zł/m², a wskazana w raporcie różnica procentowa między tymi lokalizacjami sięga 29%. Niższe wartości pojawiają się również w rejonach Bociany i Osse.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Goździki | 7 210 |
| Wity | 5 954 * |
| Leśniki | 5 579 |
| Bociany | 5 571 * |
| Osse | 2 734 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna
Mapa i wykres pokazują przestrzenny rozkład cen. Dla osoby szukającej mieszkania to punkt wyjścia do porównania lokalizacji z własnym budżetem oraz wymaganiami dotyczącymi dojazdu i otoczenia.


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
260 500 zł za mieszkanie nie zamyka budżetu zakupu. Na rynku wtórnym podatek PCC w wysokości 2% oznacza około 5 210 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 2 229 zł z VAT, a stawki są negocjowalne. Do tego dochodzi 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej.
Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Koszty formalne warto uwzględnić przed ustaleniem maksymalnej kwoty przeznaczonej na sam lokal.
Najświeższe wiadomości z Białegostoku czekają na stronie głównej echobialystok.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen w dostarczonym zestawieniu obejmuje poziom 5 351 zł/m² oznaczony jako punkt odniesienia z 2026 r. oraz 5 820 zł/m² w bieżącym oknie analizy. Zapisana w danych zmiana między tymi poziomami wynosi +9%.
Osobnym porównaniem jest odniesienie do 6 706 zł/m² z 2025 r. W tym ujęciu aktualna mediana jest niższa o 886 zł/m² i 13,2%. Pytanie „o ile wzrosły ceny” wymaga więc wskazania, które okresy porównujemy.
Łapy na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
9 219 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa podlaskiego. W Łapach metr kosztował o 3 399 zł mniej. Również wszystkie pobliskie miasta przedstawione w tabeli miały wyższe mediany.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Łapy | - | 5 820 | - |
| Choroszcz | 18 km | 7 992 | +37,3% |
| Białystok | 24 km | 9 753 | +67,6% |
| Wasilków | 32 km | 9 550 | +64,1% |
| Czarna Białostocka | 43 km | 7 121 | +22,4% |
W Choroszczy, oddalonej o 18 km, metr był o 2 172 zł, czyli 37,3% droższy. Taka różnica może kierować uwagę kupujących na Łapy, jeśli niższy koszt mieszkania równoważy im czas i koszty dojazdów.
Komentarz analityczny
13,2% spadku, odpowiadającego 886 zł/m², względem poziomu z 2025 r. pokazuje lokalną korektę. Jednocześnie zestawienie z poziomem 5 351 zł/m² daje zmianę dodatnią wynoszącą 9%. Te porównania opisują różne punkty odniesienia, a nie jednolity kierunek całej historii rynku.
Na największych rynkach obraz był inny: w II kwartale 2026 r. nowe mieszkania osiągnęły średnio 14 444 zł/m², przy wzroście o 0,6% rok do roku, a używane 13 657 zł/m², przy wzroście o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalne ceny nie muszą więc podążać w tym samym kierunku co największe ośrodki.
3,75% wynosiła stopa referencyjna, utrzymana decyzją RPP z 9 września 2026 r. (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wyniosło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać dostępność zakupu także w mniejszych miastach, ale wpływ na ceny zależy od relacji popytu do podaży.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów poprawi się, a oferta mieszkań pozostanie ograniczona, presja na wzrost cen może się nasilić. Jeśli podaż będzie większa niż zainteresowanie kupujących, przestrzeń do negocjacji może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Łapach?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 5 820 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 4 836-6 926 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Łapach rosną, czy spadają?
W porównaniu z poziomem odniesienia z 2025 r. mediana spadła o 886 zł/m², czyli 13,2%.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższa mediana wynosi 7 210 zł/m² w rejonie Goździki, a najniższa w tabeli 2 734 zł/m² w rejonie Osse*.
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Łapach?
Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 4 954 zł/m²*, a dla segmentu 35-45 m² - 6 698 zł/m².
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediany wynoszą 7 067 i 5 762 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 22,6%.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 44 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 29 października 2025 do 14 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (12 transakcji) i wtórny (24); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-08-14; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

15 spotkań na Politechnice Białostockiej. Rusza nabór do Uniwersytetu Dziecięcego

Ponad 40 mogił na sześciu cmentarzach. Hołd dla zasłużonych białostoczan

Bagienna w Porosłach częściowo wyłączona z ruchu na dwa dni

Gospodarstwo z Łap-Korczaków znów wyróżnione za ochronę przeciwpożarową

Ostatni jesienny mecz u siebie. Pogoń Łapy może wyprzedzić Orła

Kolizja w Zawadach. Kierowca miał odjechać, kilkaset metrów dalej odmówił badania

Awantura w sklepie i kontrola w centrum Białegostoku. Mężczyzna był poszukiwany

Koncerty, kino i jubileusze. Listopad pełen wydarzeń w Domu Kultury

Setki policjantów na drogach Białegostoku. Mundurowi są też przy cmentarzach
![[PIŁKA NOŻNA] Wieczysta Kraków – Jagiellonia Białystok 1:3. Setka Imaza i wyjazdowe zwycięstwo w PKO BP Ekstraklasie](/images/mecz/thumbnails/wieczysta-krakow-jagiellonia-bialystok-31102026-13.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Wieczysta Kraków – Jagiellonia Białystok 1:3. Setka Imaza i wyjazdowe zwycięstwo w PKO BP Ekstraklasie

ŻUBROFFKA wybiera 109 filmów. Krótkie metraże ruszają po jubileuszowe nagrody

Dwa nowe pojazdy BOSiR mają wesprzeć akcje ratownicze i przeciwpowodziowe

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety
![[PIŁKA NOŻNA] Jagiellonia Białystok II – Polonia Lidzbark Warmiński 2:1. Dublet Zalewskiego w Betclic 3. Lidze (Grupa I)](/images/mecz/thumbnails/jagiellonia-bialystok-ii-polonia-lidzbark-warminski-30102026-21.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Jagiellonia Białystok II – Polonia Lidzbark Warmiński 2:1. Dublet Zalewskiego w Betclic 3. Lidze (Grupa I)
Przydatne dane teleadresowe
- Podlaski Urząd Skarbowy w Białymstoku - kontakt, godziny, e-usługi, zasięg terytorialny
- Apteki Zawady, powiat białostocki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Apteki Poświętne, powiat białostocki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Podlaska Delegatura NIK w Białymstoku - kontakt i siedziba
- III Komisariat Policji w Białymstoku - kontakt, dzielnicowi, zgłoszenia
- Szpital MSWiA w Białymstoku - kontakt, rejestracja, oddziały i poradnie
