Kompleksowe osuszanie domu – na czym polega ten proces?

Usługa ta jest niezbędna we wszystkich domach dotkniętych klęską powodzi lub zalania. Także nadmiar wilgoci powinien nas skłonić do podjęcia natychmiastowych działań. Musimy pamiętać, że profesjonalne osuszanie ściany to tylko jeden z wielu etapów prowadzących do całkowitego wyeliminowania szkód oraz potencjalnych zagrożeń. W grę wchodzi większe bezpieczeństwo domowników. W związku z tym powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

Faza 1: rozszerzona diagnostyka problemu

Niezwykle istotne jest precyzyjne zidentyfikowanie problemu. Nadmierna wilgoć w domu lub mieszkaniu może być wywołana przez szereg czynników: klęski naturalne, awarię instalacji wodno-kanalizacyjnej, niesprawną wentylację, wady konstrukcyjne budynku oraz wiele innych. Profesjonalna firma dysponuje nowoczesnymi metodami diagnostycznymi, które pozwalają w krótkim czasie wykryć wszystkie mankamenty wymagające interwencji. Co szczególnie istotne, większość nowoczesnych metod pozwala na bezinwazyjne rozpoznanie problemu.

Faza 2: eliminowanie usterki oraz potencjalnych zagrożeń

Po wykryciu wszystkich mankamentów, doświadczona firma zajmuje się usunięciem usterek, a także zagrożeń, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do ponownego problemu wilgoci. Usunięcie wszystkich nieszczelności jest niezwykle istotne i stanowi o trwałości efektów uzyskanych w procesie usuwania szkód. W zależności od skali problemu, działania naprawcze mogą zająć od kilku dni do nawet kilku tygodni, gdy niezbędny jest remont całej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Faza 3: usuwanie szkód wyrządzonych przez wilgoć

Wilgoć sprzyja rozwojowi niebezpiecznych grzybów i pleśni, zwiększa ryzyko usterki urządzeń elektrycznych, a także powoduje nieprzyjemny zapach i zaburza mikroklimat w pomieszczeniach. Usuwanie szkód spowodowanych przez wilgoć odbywa się w dwóch krokach. Pierwszym jest dokładne osuszenie ściany, podłogi oraz wszystkich problematycznych miejsc. Następnie, warto zdecydować się na odgrzybianie oraz ozonowanie domu lub mieszkania. Dzięki temu, przywrócony zostanie przyjazny mikroklimat, a czynniki stwarzające zagrożenie zostaną skutecznie zlikwidowane.

Faza 4: sporządzenie szczegółowej dokumentacji

Nadmiar wilgoci w domu często daje podstawy do walki o odszkodowanie. Zalanie przez sąsiada, opieszałość spółdzielni mieszkaniowej w pracach remontowych, a także wadliwie wykonane ocieplenie budynku. To tylko niektóre czynniki, które wystawiły nasz dom na szwank i w konsekwencji naraziły nas na poważne straty finansowe.

Wyspecjalizowana firma oferująca nam osuszanie pomieszczeń i mieszkania zajmie się sporządzeniem szczegółowej dokumentacji z przeprowadzonych prac. Znajdzie się tutaj dokładna diagnoza problemu. uzyskane dokumenty mogą się okazać niezwykle pomocne w procesie walki o odszkodowanie. Jest to również gwarancja jakości wykonanych prac i stanowi podstawę do reklamacji, jeśli w najbliższej przyszłości dojdzie do ponownego problemu wilgoci.