UM Białystok: Trzydzieści lat samorządu w Polsce
Samorząd terytorialny w Polsce świętuje 30-lecie istnienia. 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce w pełni wolne wybory do rad gmin organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Tego dnia obchodzimy również Dzień Samorządu Terytorialnego. Centralne obchody 30. rocznicy samorządu terytorialnego miały odbyć się w Warszawie, jednak pandemia koronawirusa stanęła na przeszkodzie uroczystościom.
30 lat temu w Senacie RP została przygotowana ustawa o samorządzie terytorialnym, która zmieniła polską rzeczywistość przywracając Polakom prawo współdecydowania o swoich lokalnych wspólnotach. Ustawa została uchwalona 8 marca 1990 roku, a wybory odbyły się 27 maja 1990 r. W ponad dwóch tysiącach gmin wprowadzono prawdziwy samorząd. Rady narodowe, które funkcjonowały w PRL, zostały zastąpione radami gmin o znacznie większych uprawnieniach. Dzięki temu władza znalazła się bliżej ludzi.
Minione trzy dekady to czas ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z polskich regionów, miast, miasteczek i wsi. To czas samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. Właśnie dzięki samorządom powstają może na co dzień niezauważalne, ale niezbędne usługi takie jak wodociągi, kanalizacja, drogi, czy transport publiczny. Władze lokalne miały ogromny wpływ na podnoszenie poziomu i jakości życia mieszkańców. Odrodzony samorząd przyczynił się też ogromnie do powstania społeczeństwa obywatelskiego. Mieszkańcy przekonali się, że zaangażowanie jednostki może mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość.
Już ponad połowę tego 30-letniego okresu samorządy działają przy wsparciu w postaci funduszy unijnych i wykorzystały tę możliwość maksymalnie. Miasta i gminy są liderami w wykorzystywaniu funduszy Unii Europejskiej, dzięki którym powstaje niezbędna dla codziennego życia infrastruktura. Trudno sobie wyobrazić, jak dziś wyglądałyby polskie miejscowości, gdyby nie pieniądze z Unii. Niektóre inwestycje nie powstałyby wcale, niektóre ciągnęłyby się latami.
Białystok, kiedyś kojarzony z prowincją, dziś jest postrzegany jako miasto nowoczesne, przyjazne dla mieszkańców, inwestorów, turystów mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. _ Jest miastem pięknym, tętniącym życiem, z którego mieszkańcy są dumni. Miastem, gdzie warto żyć, studiować, lub choćby tylko je odwiedzić._
Wśród najważniejszych dla Białegostoku i jego mieszkańców inwestycji, jakie powstały w ostatnich latach, jest z pewnością nowy układ dróg w całym mieście, przebudowa Rynku Kościuszki, budowa stadionu, Centrum Aktywności Społecznej, sieci dróg rowerowych. Powstały nowe place zabaw, boiska, siłownie pod chmurką. Metamorfozę przeszły budynki placówek edukacyjnych. Wybudowano Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, nowoczesną sortownię i zakład unieszkodliwiania odpadów. Po ulicach naszego miasta jeżdżą niskoemisyjne autobusy. Zrealizowano też bardzo dużo projektów zielonych”: m.in. zielone przystanki, łąki kwietne, odnowa Ogrodu Branickich, miejska pasieka. Nastąpiło też znaczące ożywienie w instytucjach kultury i wśród samych mieszkańców, coraz aktywniej korzystających ze zróżnicowanej kulturalnej oferty dostępnej w Białymstoku.
Za wszelkimi takimi działaniami stoi samorząd wraz z mieszkańcami. To dlatego reforma samorządowa w powszechnej ocenie jest najbardziej udanym przedsięwzięciem okresu transformacji Rzeczypospolitej Polskiej.
Od 27 maja na Rynku Kościuszki można zobaczyć, jak nasze miasto zmieniło się w ciągu ostatnich 30 lat. Zestawienie tego co było, z tym co jest teraz, na pewno będzie zaskakujące. Autorką zdjęć archiwalnych jest Agnieszka Sadowska, współczesnych Adam Ludwiczak i Dawid Gromadzki.
Urząd Miejski w Białymstoku, bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/trzydziesci-lat-samorzadu-w-polsce.html
Autor: krystian