Dlaczego drewniany dom może poprawić Twój stan zdrowia?

Im bliżej natury się znajdujemy, tym lepiej się czujemy - przynajmniej z założenia. Z czego to jednak wynika? Mieszkanie w drewnianym domu okazuje się dla nas dużo korzystniejsze niż w takim wykonanym z cegły. Jaki jest tego powód? Na to i kilka innych pytań zgodził się odpowiedzieć Pan Przemysław Balcewicz. Obejmuje on stanowisko dyrektora w Eko Architekturze - firmie, która zajmuje się produkcją drewnianych budowli. Więcej nawet - w swojej branży jest to firma wiodąca! Kto więc lepiej byłby w stanie zaspokoić naszą ciekawość? Zapraszamy!

Drewniane budowle i ich pozytywny wpływ na nasz stan zdrowia - Panie Przemysławie, z czego on wynika?

Prozdrowotne właściwości drewnianych domków całorocznych wynikają z kilku kwestii. Pierwszą z nich jest specyficzna struktura drewna, wpływająca na elektrostatykę. Surowiec nie pozwala na gromadzenie się w środku energii elektrycznej, a więc także i kurzu. W związku z tym zamieszkanie w drewnianym domu będzie świetnym rozwiązaniem dla alergików i osób mających problemy z układem oddechowym.

Z drugiej strony - znaczenie ma fakt, iż drewno jest materiałem w stu procentach pochodzenia naturalnego. Zawiera on bowiem olejki eteryczne, które poprawiają kondycję płuc i dróg oddechowych. Mają one także działanie kojące na układ nerwowy, dzięki czemu nasze samopoczucie momentalnie się poprawia.

Po trzecie - kolor naturalnego drewna działa na człowieka uspokajająco. Dzięki temu możemy się zrelaksować. A jak wiemy - stres jest jednym z głównych czynników wpływających na pogarszający się stan zdrowia społeczeństwa. Drewniane domki całoroczne pozwalają nam się tego stresu skutecznie pozbyć - a jednocześnie poprawić swoje samopoczucie i zyskać więcej energii do życia.

Oprócz właściwości prozdrowotnych - dlaczego jeszcze warto postawić drewniany dom?

Dwa słowa - ekologiczność i oszczędność. Dla Eko Architektury stan środowiska naturalnego nie jest błahą kwestią. Wykorzystanie drewna do budowy domu pozwala ograniczyć i tak kolosalny, negatywny wpływ człowieka na naszą planetę. Wynika to z kilku podstawowych czynników:

  • Drewno jest naturalnym materiałem odnawialnym
  • Jego obróbka od momentu ścięcia do wzniesienia konstrukcji pochłania znacznie mniej energii elektrycznej i paliwa, niż ma to miejsce w przypadku cegieł czy betonu
  • Ilość metalowych elementów użytych do konstrukcji jest znikoma - analogicznie ich wyprodukowanie zużywa znacznie mniej energii
  • Ocieplone drewniane domki całoroczne zużywają bardzo niewiele energii

Oszczędność, o której wspomniałem - ma związek z powyższymi. Jeśli bowiem na każdym etapie, od wycinki do użytkowania, zużywamy mniej paliwa, energii i materiałów - oszczędzamy pieniądze. Wzniesienie i późniejsze utrzymanie drewnianego domu będzie więc dużo tańsze od ceglanej alternatywy.

Wydaje się Pan cały czas zaznaczać przewagę domków drewnianych nad ceglanymi. Czy podobnie będzie w kwestii trwałości?

Owszem - i proszę nie być zdziwionym. Drewniane budowle na skalę krajową były wznoszone kilkaset lat temu. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Zdobyliśmy nową wiedzę i opracowaliśmy nową technologię oraz metody obróbki. Kombinacja tych czynników sprawia, że z całym przekonaniem mogę powiedzieć następującą rzecz:

Odpowiednio skonstruowane, zaimpregnowane i zakonserwowane drewno - pochodzące z drzew iglastych z północnego regionu - może być znacznie trwalszym materiałem budowlanym niż cegła. Nie sądzę też, że w tej kwestii miałoby się cokolwiek zmienić na przestrzeni najbliższych lat - chociaż z drugiej strony, kto to może wiedzieć.

Nasze domki dostępne są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

tel. 04 85 44 00 20

https://chaletpro.fr/Produits/chalets