Aby otrzymać kredyt niezbędne jest poświęcenie dużej ilości czasu i wiedzy. Z tego też względu, osoby działające na własną rękę bardzo często popełniają błędy, przez co albo nie otrzymują środków, o które wnioskują lub są zobowiązani do spłaty rat o wysokim oprocentowaniu. Dlatego o poradę warto zgłosić się do doradcy kredytowego.
Zadania
Doradca kredytowy, najogólniej mówiąc, pomaga klientów w zasięgnięciu informacji na temat kredytów i warunków ich udzielania. Przedstawia podstawy prawne, jakie należy spełnić, by otrzymać dofinansowanie. Przy okazji poinstruuje, jak wypełnić wniosek oraz wskaże, jakie dokumenty są konieczne do uzyskania kredytu.
Od 2017 roku, gdy wprowadzono niezbędne regulacje, zawód doradcy kredytowego może wykonywać osoba, która posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Powinna również figurować w rejestrze doradców i cyklicznie opłacać składkę.
Pośrednik a doradca
Wiele osób uważa, że obie profesje są tożsame. Jednak pośrednik jest współpracownikiem niektórych instytucji finansowych, a zarabia na prowizjach, gdy jego klienci skorzystają z oferowanych przez niego usług. I tutaj podobieństwa się kończą.
Na chwilę obecną prawo jest tak skonstruowane, że pośrednikami są duże przedsiębiorstwa, zatrudniające agentów kredytowych. Tacy pośrednicy mogą pochwalić się zaliczonych egzaminem państwowym.
Współpraca z doradcą kredytowym
Usługa doradztwa kredytowego przeznaczona jest szczególnie osobom, które nie interesują się aktualnymi ofertami banków i nie posiadają dostatecznej wiedzy na temat kredytów i obowiązującego prawa. Dlatego główną rolą doradcy jest informowanie klienta, czyli teoretyczna sfera zagadnienia.
Na początku z pewnością usłyszy się banalnie proste pytania o wysokość zarobków i cel zaciągnięcia kredytu. Na podstawie odpowiedzi na te kwestie będzie on dostosowywać swoją ofertę. W tym momencie przestawi także ilość wymaganej przez bank dokumentacji niezbędnej do przejścia procesu weryfikacji i sporządzenia umowy przedwstępnej.
Doradztwo kredytowe Warszawa - zobacz więcej informacji i sprawdź, jak wygląda współpraca z doradcą kredytowym.
Jeśli tylko zachodzi taka ewentualność, doradca prowadzi negocjacje z instytucją. Jest on szczególnie pomocny w sytuacji, gdy zna specyfikę danego przedsiębiorstwa. W ten sposób klient może otrzymać lepsze warunki, niż w przypadku samodzielnych działań. Szeroki zakres działania specjalisty sprawia, że klient nie przejmuje się całym procesem kredytowania. Oszczędza w ten sposób czas i nerwy.
Czy doradca wymaga jakichkolwiek dokumentów?
Wizyta u doradcy kredytowego wiąże się z wieloma pytaniami z jego strony na temat posiadanych środków finansowych. Do weryfikacji konsumenta potrzebna będzie jego informacja na temat zarobków wynikających z obowiązującej umowy o pracę. A co w przypadku, gdy klient pracuje w ramach umowy cywilnoprawnej? Wtedy koniecznie musi zabrać z sobą rozliczenie PIT za rok ubiegły oraz udostępnić wyciągi z obecnego roku. Klient, prowadzący działalność gospodarczą okazuje doradcy posumowania książki przychodów i rozchodów.
Skąd rosnąca popularność doradców kredytowych? Przede wszystkim posiadają oni szeroką wiedzę na temat uwarunkowań prawnych oraz ofert różnych instytucji bankowych. Pomaga on zebrać niezbędną dokumentację i wynegocjować atrakcyjną ofertę dla swojego klienta.