Coraz więcej gospodarstw domowych boryka się z większym użyciem energii elektrycznej. Niestety nie zawsze istnieje możliwość zredukowania ilości używanych urządzeń w naszych domach. Wiąże się to z wyższymi opłatami za prąd. Te natomiast z roku na rok są coraz wyższe. Jak więc sobie z tym poradzić? Najlepszym rozwiązaniem jest fotowoltaika Szczecin, dzięki której możliwe jest pobieranie prądu z promieni słonecznych tak naprawdę za darmo! Warto dowiedzieć się o niej więcej.
Używamy coraz więcej sprzętów. Z pomocą przychodzą nam panele fotowoltaiczne, których zamontowanie jest możliwe praktycznie na każdej działce. Rozwiązanie to nie tylko redukuje koszty rachunków za prąd, ale także wpływa korzystnie na nasze środowisko. Wykorzystując panele fotowoltaiczne nie produkujemy dwutlenku węgla. Inwestujemy więc w czystą i ekologiczną energię.
Na to rozwiązanie powinien zdecydować się każdy, kto zamierza zainwestować w budowę domu. Wielu inwestorów decyduje się na fotowoltaikę i uwzględnia ją w projekt własnego domu. Dostępne są także liczne dofinansowania oraz ulgi, dzięki którym zwrot z inwestycji jest jeszcze szybszy. Szacuje się, że mikroelektrownia może się zwrócić nawet po 6-8 latach!
Panele fotowoltaiczne cechują się także tym, że są bardzo wytrzymałe. Nie musimy więc obawiać się ich szybkiego zużycia. Większość producentów daje gwarancje na panele nawet na 25 lat! Co ważne, po tym czasie będą one nadal produkować energię elektryczną. Jednak z roku na rok powoli będzie spadać ich efektywność. Podczas inwestowania w fotowoltaikę warto sporządzić odpowiedni projekt. Mowa tutaj między innymi o wykorzystaniu odpowiedniego rodzaju paneli oraz systemów. Ważne jest także to, czy zamontujemy panele na dachu czy na gruncie. Nie zawsze istnieje możliwość ustawienia ich na dachu naszego domu.
Rodzaje systemów fotowoltaicznych
To, na jaki rodzaj systemu się zdecydujemy, zależeć będzie od tego jak rozliczać się będziemy z operatorem sieci energetycznej. Wyróżniamy obecnie dwa rodzaje systemów. Pierwszym jest system on-grid. Dzięki niemu możemy przekierowywać nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej do magazynu w sieci. W ten sposób możemy odebrać nadwyżki w momencie, kiedy zabraknie nam energii elektrycznej w domu.
Drugim przykładem jest system off-grid. Cechuje się on tym, że energię elektryczną magazynujemy we własnym zakresie. Wykorzystujemy do tego specjalne akumulatory. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane przez domostwa, które nie mają dostępu do sieci energetycznej lub do domków letniskowych. Decydują się na nie również inwestorzy, którzy chcą być całkowicie uniezależnieni od operatorów sieci energetycznej.
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych. Pierwszym z nich są panele monokrystaliczne. Są one wykonywane z jednego elementu krzemu. Są one najwydajniejsze, jednak ich wyprodukowanie wymaga użycia skomplikowanych technologii. Przez to ceny takich paneli są wyższe.
Następnie wyróżniamy panele polikrystaliczne. Są one prostsze i tańsze w wyprodukowaniu, dlatego są one także bardziej opłacalne dla inwestorów. Pamiętajmy jednak, że są mniej wydajne, dlatego zazwyczaj trzeba decydować się na większą ilość modułów fotowoltaicznych. Spowoduje to większe zużycie dostępnej przestrzeni na działce.
Ostatnim rodzajem są panele cienkowarstwowe. Są one najmniej skuteczne, przez co najrzadziej wybierane. Co ciekawe, są bardziej odporne na wysokie temperatury, przez co utraty uzysku energii są mniejsze.