Analizator składu ciała — urządzenie przydatne w gabinecie lekarza i dietetyka

Pacjent wyraźnie schudł, ale zwykła waga tego nie pokazuje? To znak, że warto zainwestować w profesjonalne urządzenie, jakim jest analizator składu ciała. Jeśli chcesz ustalić efektywny plan żywieniowy swoim pacjentom/klientom nie powinieneś sugerować się liczbą kilogramów i typem sylwetki. Każdy pacjent jest inny, czego nie uwzględnia typowy sprzęt do pomiarów.
Analizator składu ciała — co to za urządzenie?
Analizator składu ciała jest urządzeniem, które pokazuje procentową zawartość tłuszczu, mięśni i wody w organizmie pacjenta/klienta. Profesjonalny sprzęt do analizy jest niezbędny w gabinetach lekarskich, dietetycznych, szpitalach, klubach fitness, a nawet w aptekach.
Tym, co wyróżnia analizator składu ciała, jest dokładność pomiarów. W porównaniu z badaniem densytometrycznym wynosi ona 98%. Co więcej, urządzenie nie wykorzystuje do przygotowania wyników danych empirycznych, takich jak wiek, płeć i typ sylwetki pacjenta/klienta.
Bioimpedancja elektryczna, czyli bezpieczna metoda pomiaru składu ciała
Analizatory składu ciała są urządzeniami zaawansowanymi technologicznie. Bazują one na bioimpedancji elektrycznej (BIA — Bioelectrical Impedance Analysis). To nic innego jak metoda pomiaru składu ciała, w której używa się prądu o bardzo niskim natężeniu. Niektóre tkanki ciała zawierają więcej lub mniej wody, w związku z czym w różnym stopniu przewodzą prąd.
Podczas badania mierzy się zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, tkanki wisceralnej (brzusznej) oraz całkowitą zawartość wody w organizmie.
Dlaczego warto mieć analizator składu ciała w swoim gabinecie?
Jeśli zauważyłeś, że w organizmie Twoich pacjentów zachodzą niekorzystne zmiany, poddaj ich analizie składu ciała. Wyniki mogą wskazać na problemy z nadmiernym zatrzymywaniem się wody w organizmie, zbytnim otłuszczeniem lub utratą masy mięśniowej. Profesjonalne pomiary stanowią prewencję wielu chorób cywilizacyjnych, dlatego nie może ich zabraknąć w Twoim gabinecie. Dzięki analizie składu ciała wcześnie wykryjesz lub zapobiegniesz wielu chorobom. Urządzenie przydaje się do monitorowania parametrów w:
- chorobach nerek (częstym objawem schorzenia jest hiperwolemia, czyli nadmiar wody w organizmie),
- sarkopenii (utracie masy mięśniowej, która często skutkuje upadkami i złamaniami, szczególnie w starszym wieku),
- otyłości (nadmierne otłuszczenie prowadzi do cukrzycy typu 2, choroby niedokrwiennej serca, hiperlipidemii i nowotworów złośliwych),
- chorobach endokrynologicznych (w których wskazana jest kontrola tkanki tłuszczowej i zawartości wody w organizmie),
- chorobach przewodu pokarmowego (na przykład warto kontrolować, czy nie dochodzi do niedoborów masy mięśniowej na skutek diety eliminacyjnej),
- chorobach układu oddechowego (wzrost tkanki tłuszczowej powoduje zmiany w funkcjach oddechowych i zmniejsza objętość płuc),
- chorobach urologicznych (warto sprawdzać, czy w kończynach dolnych nie gromadzi się woda),
- chorobach infekcyjnych (często dochodzi w nich do utraty masy mięśniowej),
- chorobach układu limfatycznego (dochodzi do obrzęku limfatycznego),
- chorobach neurologicznych (w wyniku bezdechu sennego odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej),
- chorobach onkologicznych (często występuje niedożywienie).
Dzięki analizatorowi składu ciała ustalisz plan treningowy i żywieniowy dla swoich pacjentów/klientów. Szybko zobaczą oni pozytywne efekty ćwiczeń i odpowiedniej diety.
Wyniki, które pokazuje tradycyjna waga, nie są miarodajne, bo o czym może poinformować ilość kilogramów? Waga pacjenta nie odzwierciedla stanu jego zdrowia. Analiza składu ciała pokazuje rzetelne pomiary i daje obraz tego, co dzieje się w organizmie.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski