Największe trudności przy prowadzeniu biznesu

2 min czytania
Największe trudności przy prowadzeniu biznesu

Największe trudności przy prowadzeniu biznesu

Wiele osób marzy o tym, aby móc pracować na swoim i otworzyć własną działalność gospodarczą. Prowadzenie biznesu kojarzy im się z wysokimi profitami, prestiżem i niezależnością czasową. Jednocześnie trzeba być świadomym tego, że własny biznes to także liczne niedogodności, przeszkody i utrudnienia. Każdy przedsiębiorca będzie musiał mierzyć się z trzema, poniższymi typami trudności.

Podejmowanie ryzyka

Każda firma działa w warunkach niepewności. Tutaj jest zupełnie inaczej niż na etacie. Przedsiębiorca nie wie z góry ile zarobi, kiedy wpłyną zyski i czy ostatecznie będzie w danym miesiącu mógł coś spożytkować na cele prywatne, bo być może będzie pilna konieczność zainwestowania w firmę. Ryzyko przy prowadzeniu biznesu dotyczy bardzo wielu obszarów. Nigdy nie wiadomo, czy nowy produkt znajdzie nabywców. Nie wiemy jakie kroki wykona konkurencja. Ceny u dostawców też nie są pewne, bo zawsze może nastąpić podwyżka. Nie ma też pewności, że stali klienci nie odejdą do konkurencji. Każdy biznes wymaga angażowania środków pieniężnych, trzeba więc zaciągać kredyty. Takim decyzjom finansowym zawsze towarzyszy strach, bo nie wiemy na pewno czy uda się regularnie spłacać zobowiązania. Osoba prowadząca biznes, musi więc mieć osobowość, która poradzi sobie z działaniem w warunkach niepewności i ryzyka. Bardzo przydaje się także wiedza finansowa, która bardzo przystępnie przedstawiona jest tutaj

Obciążenie czasowe i psychiczne

Prowadzenie biznesu, zwłaszcza jednoosobowego, wiąże się z dużym obciążeniem czasowym i psychicznym. Tutaj trzeba pracować bardzo dużo i być dyspozycyjnym. Najwięcej pracy jest w pierwszych miesiącach działania firmy, gdy większość zadań trzeba wykonywać samodzielnie. Prowadzenie biznesu to także konieczność bycia dyspozycyjnym i dostępnym dla klientów oraz handlowców. Klienci potrafią dzwonić o dziwnych porach, nawet w niedziele i często trzeba rzucić wszystko i zająć się powstałym problemem, takim jak na przykład reklamacja. W praktyce okazuje się, że nie jest prawdą, że przedsiębiorca w dowolnym momencie może sobie zrobić wolne czy pojechać na urlop. Wiele osób prowadzących firmy w ogóle nie chodzi na urlopy, bo nie mają komu powierzyć obowiązków albo firma generuje za małe przychody aby móc sobie pozwolić na przestój.

Zaległości w płatnościach

Sen z powiek wielu przedsiębiorcom spędzają niezapłacone faktury od klientów. Specyfika wielu działalności wymaga tego aby sprzedawać towary na przelew, jednak później tygodniami trzeba się upominać o swoje pieniądze i prowadzić działania windykacyjne. Gdy takie zaległe płatności się skumulują może dojść do utraty płynności, co jest dla przedsiębiorcy niezwykle stresujące.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echobialystok_kf