Po latach istnienia w wielkim budynku przy ulicy Słonimskiej Placówka Opiekuńczo–Wychowawcza „Jedynka” przeprowadziła się do zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy przy ulicy Sukiennej 5. W kameralnych, zbliżonych do domowych warunkach zamieszkało 14 dzieci.

Zabytkowy budynek o powierzchni 526 m2 przy ulicy Sukiennej 5 przeszedł gruntowny remont i został dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Podopieczni placówki mogli wreszcie opuścić swoje dotychczasowe lokum przy ulicy Słonimskiej. Tamten dom był stanowczo za duży na ich potrzeby i dawno nieremontowany. Teraz zamieszkali w pięciu pokojach dwuosobowych i dwóch pokojach trzyosobowych. Mają do dyspozycji dwie łazienki i dwie toalety. Mogą korzystać z sali do ćwiczeń gimnastycznych i sali komputerowej. Na parterze budynku mieści się kuchnia i jadalnia, a także salon wypoczynkowy. Są też trzy pomieszczenia dla opiekunów i pracowników administracji. Kamienica jest wyposażona we wszystkie niezbędne instalacje i podłączenia do miejskiej sieci. W ramach inwestycji przebudowano również budynek gospodarczy, a teren wokół domu został uporządkowany i zagospodarowany na nowo. Prace remontowe rozpoczęły się w październiku 2018 r. Kosztowały 3 mln 970 tys. zł.

Wychowankami opiekuje się 6 wychowawców, pedagog i pracownik socjalny oraz koordynator zarządzający domem. Ośmioro dzieci uczy się w szkole podstawowej, pozostałe w ponadpodstawowych.

– To już kolejne miejsce, które stworzyliśmy z myślą o dzieciach potrzebujących opieki – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Od lat staramy się wspierać różne formy pieczy zastępczej, takie jak rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze. W 2015 roku bojarska chata przy ulicy Wiktorii 14 została przekazana na potrzeby Rodzinnego Domu Dziecka, a część dzieci ze Słonimskiej przeniosła się do zrewitalizowanej kamienicy w Starosielcach. Natomiast na początku ubiegłego roku do wyremontowanego budynku przy ulicy Ciepłej przeniosły się dzieci z placówki przy ulicy 11 Listopada.

W każdym z tych domów, w przytulnych warunkach, mieszka – zgodnie z obowiązującymi standardami – 14 dzieci. Jak mówi ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dzieci, którymi z różnych powodów nie może lub nie jest w stanie zaopiekować się rodzina biologiczna, objęte są rodzinną lub instytucjonalną pieczą zastępczą. Placówki opiekuńczo–wychowawcze mogą łączyć zadania interwencyjne i socjalizacyjne. Oznacza to w praktyce, że pracownicy placówki muszą otoczyć opieką każde dziecko przywiezione przez Policję czy służby socjalne.

Miasto Białystok prowadzi obecnie 7 placówek, którymi od 1 stycznia 2021 roku zarządza Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych mieszczące się przy ulicy Orlej. W tym miejscu skupia się cała administracja wspomagająca działalność domów.

Wszystkie prowadzone przez Miasto placówki osiągnęły już standard dotyczący liczby miejsc (w domach przebywa maksymalnie 14 wychowanków). To ważne, bo mała placówka jest rozwiązaniem wpływającym pozytywnie na wszechstronny rozwój podopiecznych, a oni traktują ją jak namiastkę prawdziwego domu. Dzieci, które zamieszkały przy ulicy Sukiennej, powoli przyzwyczajają się do nowego domu.

Anna Kowalska