Siedemdziesiąt dziewięć lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację białostockiego getta. W sobotę (5 lutego) pod pomnikiem Bohaterów Getta na placu Mordechaja Tenenbauma w Białymstoku zapłonęło symboliczne światło pamięci.

W nocy 5 lutego 1943 roku rozpoczęła się likwidacja białostockiego getta. Od tych wydarzeń minęło 79 lat. Białystok pamięta o ofiarach i to ku ich czci przy pomniku Bohaterów Getta na placu Mordechaja Tenenbauma zapłonęły światła pamięci. Był to hołd dla męczeństwa żydowskiej społeczności Białegostoku. W uroczystości wzięli udział między innymi prezydent miasta Tadeusz Truskolaski i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym wraz z radnymi.

5 lutego 1943 r. nad ranem, o godz. 4.00, jednostki żandarmerii i gestapo rozpoczęły przeszukiwanie terenu getta wyłapując wytypowanych do wywózki ludzi. W trwającej około tygodnia akcji na miejscu rozstrzelano ok. 1-2 tys. osób, także podczas samoobrony. Do obozu zagłady w Treblince wywieziono kolejne 12 tysięcy osób. To w czasie trwania tzw. akcji lutowej Icchak Malmed oblał jednego z Niemców kwasem solnym, za co później był torturowany i powieszony.

Kamila Bogacewicz