Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał list do rodziców, dzieci i nauczycieli SP nr 4 i PS nr 14. Dotyczy on wątpliwości, związanych z organizacyjnym połączeniem tych placówek w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7.

List prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego:

Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele, przedstawiciele społeczności białoruskiej Białegostoku,

Białystok od lat wspiera społeczność białoruską oraz realizuje jej potrzebę nauki języka białoruskiego. Niestety, w przestrzeni publicznej pojawia się bardzo wiele nieprawdziwych informacji dotyczących stworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7. Dlatego też wyjaśniam, że powstanie tego zespołu, poprzez organizacyjne połączenie Przedszkola Samorządowego nr 14 i Szkoły Podstawowej nr 4, da naszemu miastu i społeczności białoruskiej silną, modelową placówkę z nauczaniem języka białoruskiego.

Nie ma mowy o jakiejkolwiek likwidacji przedszkola, szkoły czy rezygnacji z zajęć w języku białoruskim. Gwarantuję, że status języka białoruskiego w PS nr 14 i SP nr 4 nie ulegnie zmianie po połączeniu ich w Zespół.

W nowym zespole możliwa będzie nauka dzieci od przedszkola do końcowych klas szkoły podstawowej. Proponowane rozwiązanie daje również gwarancję dalszej nauki w SP nr 4 dzieciom po ukończeniu PS 14 bez względu na to, gdzie na terenie Białegostoku mieszkają.

Priorytetowe dla nas wszystkich jest dobro dzieci. Dlatego też zapewniam, że organizacyjna zmiana w żaden sposób nie wpływanie na ich naukę. Po połączeniu przedszkola i szkoły, zajęcia będą prowadzili ci sami nauczyciele, będą się one odbywały w tych samych salach. Nauka języka białoruskiego i w języku białoruskim będzie realizowana na takich samych zasadach jak dotychczas. Obie placówki będą mieściły się w tych samych budynkach.

W trosce o nowych mieszkańców, obywateli Białoruskich, którzy w związku z sytuacją panującą w ich kraju osiedlają się w Białymstoku wystosowaliśmy 8 lutego 2022 r. pismo do Premiera Mateusza Morawickiego. Prosimy w nim o pomoc w rozwiązaniu kwestii formalno-prawnych jak i finansowych związanych z nauką języka białoruskiego dzieci niebędących obywatelami Polski. Obowiązujące przepisy prawa nie są dostosowane do obecnej sytuacji.

Drodzy Państwo, społeczność białoruska zawsze była, jest i będzie integralną częścią naszej lokalnej wspólnoty. Chcę Państwa zapewnić, że jako prezydent Białegostoku zadbam o to, by tak pozostało.

Prezydent Miasta Białegostoku

Tadeusz Truskolaski