W sobotę, 19 lutego, przypadała 103. rocznica wyzwolenia miasta z rąk zaborców. Białostoczanie przy pomniku Marszałka złożyli hołd bohaterom naszej niepodległości.

Główne obchody tej niezwykle ważnej daty w historii naszego miasta odbyły się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział, w imieniu prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym wraz z radnymi.

Od rana przed Muzeum Wojska przy ulicy Kilińskiego można było zobaczyć wielkie cyfry, tworzące datę 1919. Na instalacji znalazły się grafiki przygotowane między innymi na podstawie fotografii z oficjalnej uroczystości przekazania Polakom władzy w mieście.

Tego dnia (19 lutego) białostoczanie brali udział również w wydarzeniach przygotowanych przez Muzeum Wojska – opowieści kuratorskiej Piotra Białokozowicza o instalacji artystycznej „1919”, spacerze historycznym „Śladami białostockiej niepodległości”, warsztatach edukacyjnych „Białystok niepodległy” i wystawie autorstwa Marka Gajewskiego „Za mundurem panny sznurem…” połączonej z happeningiem modowym.

Kiedy w listopadzie 1918 roku Polska odzyskiwała wolność, Białystok musiał jeszcze na nią chwilę poczekać. Niemcom zależało na utrzymaniu miasta, ponieważ przebiegała tędy linia kolejowa z Brześcia do Prus Wschodnich, umożliwiająca odwrót ich wojsk z Ukrainy. Porozumienie Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i POW z Niemiecką Radą Żołnierską sprawiło, że faktyczne wyzwolenie Białegostoku nastąpiło trzy miesiące później, 19 lutego 1919 roku. Wtedy to z miasta odjechał ostatni pociąg z ewakuującym się niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 roku.

Kamila Bogacewicz