Miasto Białystok i największe organizacje pozarządowe regionu jednoczą siły w przygotowaniu pomocy dla Ukrainy. Z jednej strony pomoc ta będzie dotyczyła zbiórki najpotrzebniejszych produktów, z drugiej możliwości bezpośredniego wsparcia uchodźców.
Trwają już prace nad zorganizowaniem akcji pomocowej polegającej na zbiórce najpotrzebniejszych produktów. Działania te będzie koordynowało Centrum Aktywności Społecznej, tak by jak najlepiej wykorzystać potencjał białostockich organizacji pozarządowych oraz ogromną chęć niesienia pomocy przez białostoczan. Przez cały weekend będą trwały przygotowania akcji zbierania najpotrzebniejszych produktów, które potem będą mogły trafić na Ukrainę jako pomoc humanitarna. Szczegóły dotyczące tego, jakie produkty są potrzebne, gdzie będzie można je przekazywać będą dostępne w poniedziałek (28 lutego) na stronie bialystok.pl.
– Dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym Białegostoku, które zadeklarowały chęć współpracy w ramach tego projektu – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – Tylko razem i tylko zjednoczeni możemy precyzyjnie odpowiedzieć na potrzeby osób przybywających do Polski i tych, którzy walczą z rosyjską agresją na Ukrainie.
Miasto Białystok czeka na decyzję wojewody podlaskiego, co do ewentualnego przyjmowania konkretnych rodzin w naszym mieście. Miejsca dla nich są już przygotowane. W miarę potrzeb Miasto jest gotowe organizować kolejne.
Pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy dotrą do Białegostoku dzięki Fundacji Dialog.
– Jeszcze dziś jedziemy na granicę po matki z dziećmi, które uciekają przed wojną – mówił Michał Gaweł prezes zarządu Fundacji Dialog. – Umieścimy je między innymi w mieszkaniach wspomaganych, które zostały nam użyczone przez Miasto Białystok, ale także w naszej noclegowni przy ulicy Kolejowej.
Ogólnopolską pomoc humanitarną będzie koordynować polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W spotkaniu w Centrum Aktywności Społecznej udział wzięli przedstawiciele: Fundacji Dialog, białostockiej Caritas, Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacji Spe Salvi, Eleosu, Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei, Banku Żywności, Stowarzyszenia Droga, Porozumienia miast Białystok – Eindhoven, Fundacji Polza, Archidiecezji Białostockiej oraz Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej.
Urszula Boublej