Gdzie szukać pracy w Białymstoku? Czy branża IT to dobry pomysł?

Za nową pracą rozglądają się nie tylko osoby bezrobotne, ale także te, które borykają się z wypaleniem zawodowym na obecnym stanowisku. Ostatnimi czasy wiele słyszy się o przebranżowieniu na IT. Czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie? Jakich jeszcze zawodów brakuje w stolicy Podlasia?

Deficyt specjalistów – jakie zawody są potrzebne w Białymstoku?

Białystok, jako stolica województwa podlaskiego, charakteryzuje się najciekawszym rynkiem pracy w tamtym regionie i przyciąga wielu pracowników. Wciąż jednak w niektórych branżach brakuje specjalistów, inne zaś są nimi przepełnione. Dokładne dane obrazują raporty „Barometru Zawodów”. Wynika z nich, że w Białymstoku pracodawcy potrzebują osób związanych z budownictwem. Niedobór pracowników w tym zakresie związany jest z trudnymi i wymagającymi sprawności fizycznej warunków pracy. Podobna sytuacja jest w sektorze przetwórstwa przemysłowego.

Na brak pracy nie powinni narzekać lekarze, położne i pielęgniarki, a także osoby związane z edukacją. W Białymstoku wciąż potrzebni są wykwalifikowani nauczyciele w szkołach średnich. Stosunkowo łatwo można znaleźć pracę również w gastronomii.

Intensywnie rozwijającą się branżą jest również sektor techniki informatycznej, czyli w skrócie IT, który – jak pokazują statystyki – zaczyna dominować białostocki rynek pracy. Z tym sektorem łączy się również obszar e-commerce, dlatego potrzebni są specjaliści od tworzenia stron internetowych czy baz danych.

Branża IT – gdzie szukać pracy?

Szukanie nowej pracy to często długi i żmudny proces. Ogłoszeń jest wiele, jednak problemem okazuje się wyselekcjonowanie tych, które najbardziej odpowiadają kandydatowi. Pomocne okazują się portale internetowe z zaawansowanymi wyszukiwarkami. Warto regularnie sprawdzać oferty pracy IT w Białymstoku na portalu No Fluff Jobs, który jest dedykowany branży technologii informacyjnych. Ogłoszenia można filtrować względem poziomu doświadczenia, rodzaju zatrudnienia czy używanych technologii. Zaletą NFJ jest wymóg podawania zakresu szacowanej pensji przy każdym ogłoszeniu.

Czego się spodziewać po branży IT?

Branża IT rozwija się dynamicznie, oferuje wysokie wynagrodzenia i elastyczne podejście do trybu pracy – to właśnie tu najczęściej można znaleźć oferty zatrudnienia w pełni zdalnego. Blokadą w przebranżowieniu jest obawa przed programowaniem. Wiele osób wciąż kojarzy sektor IT jedynie z pracą dewelopera. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Branża techniki informatycznej potrzebuje wielu specjalistów, z różnych dziedzin. Wciąż poszukiwane są osoby, które specjalizują się w konkretnych, czasami nieco niszowych językach programowania, jednak oferty pracy na tym się nie kończą. W IT można znaleźć mniej techniczne zatrudnienie, związane np. z zarządzaniem zespołem czy projektowaniem interfejsów aplikacji mobilnym lub stron internetowych. Warto więc rozglądać się za ofertami pracy na stanowisku project managera, UI designera, testera oprogramowania lub administratora projektu.

Rynek pracy – czego oczekuje się od pracowników?

Rynek pracy w Białymstoku charakteryzuje się raczej przemysłowo-handlową strukturą. Obecnie funkcjonuje w mieście 52 duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają większość okolicznych pracowników. Jednym z największych pracodawców jest Uniwersytet w Białymstoku. Zaraz za nim są takie miejsca pracy jak Zakład Energetyczny Białystok S.A., Barter s.p. z. o.o., Rosti czy Polmos Białystok.

Pracodawcy poszukują jednak osób wykwalifikowanych. Największą trudnością w zatrudnianiu nowych pracowników jest brak zleceniobiorców z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami. Problemem są również zbyt wysokie żądania płacowe. Natomiast w branży IT dodatkowo wymagana jest również znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej średniozaawansowanym, a także ciągłe doskonalenie swoich kompetencji.

Z kolei pracownicy oczekują większej elastyczności względem zatrudnienia. Stawiają na pracę hybrydową lub zdalną oraz ruchome godziny pracy. Z zakresu benefitów pozapłacowych największym zainteresowaniem cieszą się dofinansowania opieki zdrowotnej oraz szkolenia i kursy.