Hawańczyki są typowymi psami do towarzystwa. Nie pochodzą jednak z Hawany, tylko z krajów basenu Morza Śródziemnego — wybrzeża Hiszpanii i Włoch. To idealni towarzysze zabaw i długich spacerów. Hawańczyki zwane są również biszonami hawańskimi lub „hawana silk”. Drugą nazwę nadano im ze względu na długi i jedwabisty włos. Jak go pielęgnować, aby zawsze był miękki, lśniący i puszysty?

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy hawańczyk?

Hawańczyk — pies, który trafił z Włoch aż na Kubę

Wiesz już, że hawańczyk pochodzi z wybrzeży Hiszpanii i Włoch. To właśnie z tych ostatnich trafił na Kubę. Jego futerko barwą przypominało kolor tytoniu kubańskiego cygara. Właśnie dlatego nazwa jego rasy nawiązuje do stolicy Kuby — Hawany.

Hawańczyki cenili zarówno arystokraci, jak i prosty lud. Te małe psy znane były już w starożytności. Najstarsza figurka przedstawiająca hawańczyka pochodzi z okolic Kairu. Datuje się ją na lata 600-300 p.n.e.

Niektórzy hodowcy twierdzą, że hawańczyk pochodzi od maltańczyka, a płynie w nim krew bichon frise czy nawet bolończyka.

W XX wieku w 1959 podczas rewolucji kubańskiej wielu właścicieli hawańczyków wyemigrowało do Ameryki. Od tego momentu rasa zaczęła zdobywać popularność na tym kontynencie. W 1963 roku FCI sklasyfikowała hawańczyka jako rasę. W 1979 roku w Ameryce powstał Klub Miłośników Hawańczyka, natomiast w 1996 roku American Kennel Club uznał rasę za psa salonowego. Hawańczyk jest narodowym psem kubańskim (w 1992 roku wydano oficjalny znak tej rasy).

Hawańczyk, czyli radosny towarzysz zabaw i spacerów

Hawańczyki to psy radosne i optymistyczne. Uwielbiają wszystkich członków rodziny, dlatego są doskonałym wyborem dla osób z dziećmi. Rasa ta szybko dostosowuje się do stylu życia, jaki prowadzą właściciele. Jeśli chodzi o zabawę, hawańczyk jest wprost niestrudzony. Kiedy nie po święcisz mu dostatecznie dużo uwagi (tyle, ile by chciał), może okazać się nieco psotny. Pamiętaj, że pies tej rasy nie przepada za tym, aby zostawiać go w domu samego. Hawańczyk potrafi zaaklimatyzować się wielu warunkach. Doskonale dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi. Z kotami potrafi żyć w prawdziwej przyjaźni. Hawańczyk to wymarzony towarzysz długich spacerów, a nawet przejażdżek rowerowych (uwielbia siedzieć w koszyku przymocowanym do roweru).

Wygląd hawańczyka

Hawańczyk jest psem o niewielkich rozmiarach. Przeważnie osiąga od 23 do 27 centymetrów w kłębie. Jego waga zwykle nie przekracza 6 kilogramów, natomiast wysokość waha się pomiędzy 21 a 29 centymetrów. Sylwetka hawańczyka wpisuje się w prostokąt, jednak długość jego tułowia nieco przekracza jego wysokość. Rasę charakteryzuje prosty grzbiet, odrobinę wysklepiony w okolicach lędźwi. Głowa hawańczyka osadzona jest na średniej długości szyi. Uwagę przykuwają natomiast jego oczy — duże, ciemne, migdałowe o miłym, przyjaznym wyrazie.

Wysoko osadzone uszy hawańczyka opadają swobodnie wzdłuż pyszczka. Trufla nosowa najczęściej jest czarna lub brązowa. Rasa ma proste kończyny i długi ogon, który powinien zawijać się na grzbiecie.

Jak pielęgnować sierść hawańczyka?

Sierść hawańczyka składa się z wełnistego, słabo rozwiniętego podszerstka (który czasem w ogóle i nie występuje) i długiego, jedwabistego włosa okrywowego. Ów włos ma długość nawet 18 centymetrów, powinien jednak być miękki — prosty, falisty lub delikatnie kręcony. Hawańczyki rzadko mają całkowicie białe umaszczenie. Najczęściej spotyka się psy brązowo-rude, czarne lub płowe z łatkami.

Pielęgnacja sierści hawańczyka nie wymaga wielu zabiegów, jednak, aby futerko było zadbane, potrzeba systematyczności. Włos tej rasy ma tendencję do plątania, filcowania i kołtunienia.

Szczotkowanie sierści hawańczyka — kluczowe, aby pies zachował zdrowe futerko

Od pierwszych miesięcy przyzwyczaja swojego pupila do szczotkowania. Przydadzą Ci się do tego celu dwie szczotki. Pierwsza niech będzie włosiana lub włosiano-nylonowa. Stosuj ją na etapie, kiedy Twój ulubieniec ma jeszcze szczenięcy puch. Druga szczotka powinna być druciana. Zanim jednak ją kupisz, sprawdź, czy końce drucików są idealnie gładkie. Rozważ także kupno metalowego grzebienia. Szczotkuj sierść swojego pupila zawsze z kierunkiem wzrostu włosa, starając się, aby szczotka zagłębiła się we wszystkie warstwy futerka. Hawańczyka szczotkuj 2-3 razy w tygodniu.

Kąpiel hawańczyka

Przed kąpielą konieczne jest dokładne rozczesanie sierści. Futerkiem Twojego pupila najlepiej zajmie się doświadczony groomer. Użyje wysokogatunkowych szamponów i odżywek po to, aby włos Twojego pupila był miękki, puszysty i jedwabisty.

Strzyżenie hawańczyka

Futerko hawańczyka nie wymaga trymowania, jedynie dobrego strzyżenia. Doświadczony groomer kompleksowo zajmie się sierścią Twojego pupila. Oczywiście to Ty zadecydujesz o jego fryzurze. Pamiętaj jednak, aby nie zagrażała ona zdrowiu i komfortowi Twojego ulubieńca. Specjalista podetnie także włoski na łapkach i nieco skróci te znajdujące się w okolicach intymnych.

Wyczesany, wykąpany, przystrzyżony według najnowszej mody, Twój pupil wygląda świetnie. Regularnie dbaj o jego futerko, nie zapominaj o szczotkowaniu i systematycznie odwiedzaj groomera. Piękny, długi włos Twojego ulubieńca jest tego wart!

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://studio4dogs.pl/