Skończył się czas tulipanów i bratków, przyszła pora na begonie, niecierpki i aksamitki. W Białymstoku trwa wymiana dekoracji kwiatowej z wiosennej na letnią.
W tym roku Białystok witał wiosnę całymi połaciami tulipanów, w wielu miejscach można było podziwiać wielobarwne bratki, pierwiosnki, orliki, stokrotki i niezapominajki. Teraz przyszła pora na udekorowanie miasta letnimi odmianami kwiatów. Na początku tego tygodnia wymieniono już rośliny w bordiurach w Salonie Ogrodowym. Nasadzono tam m.in. aksamitki, słoneczniki, niecierpki, szarłaty, naparstnice, ostróżki.
Trwa także wymiana roślin na rabatach na Skwerze Armii Krajowej, na Placu dr n. med. Andrzeja Piotra Lussy, w Alei Zakochanych w Parku Planty. Latem rabaty kwiatowe obsadzane są głównie gatunkami roślin takimi, jak begonia stale kwitnąca w kolorach, begonia Dragon, paciorecznik, goździk, starzec, niecierpek, aksamitka.
Nowe rośliny pojawią się również w donicach na Rynku Kościuszki i na ul. Lipowej. Do 20 czerwca na słupach oświetleniowych w centrum miasta pojawią się wypełnione kwiatami donice. Będą to petunie w różnych odmianach.
– Zależy nam na tym, aby nasze miasto wyglądało pięknie. Latem przyjeżdżają do nas turyści, a mieszkańcy chętnie korzystają ze spacerów w centrum miasta i w parkach. Chcemy, aby Białystok był jak zawsze latem kolorowy. Niech te kwiaty cieszą oczy wszystkich – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
W tym roku na terenie miasta zakwitnie łącznie ponad 10 ha łąk kwietnych. Oprócz lokalizacji znanych z poprzednich lat, łąki założono również w nowych miejscach, takich jak zieleniec przy skrzyżowaniu ul. Bolesława Krzywoustego z ul. Raginisa (pole słonecznikowe), oraz ul. Ciołkowskiego z ul. Nowowarszawską (łąka kwietna jednoroczna antysmogowa), okolice wiaduktu Dąbrowskiego (łąka jednoroczna antysmogowa i pole słonecznikowe), teren obok parku przy ul. Fredry (łąka jednoroczna antysmogowa).
Anna Kowalska