Miasto Białystok wspiera przedsiębiorczość, tworząc sprzyjający klimat dla innowacji i rozwoju nowych firm. W przededniu Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorcy młodzi biznesmeni rozmawiali o lokalnej gospodarce i swojej przyszłości w Białymstoku z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim, a Rada Gospodarcza mogła zapoznać się z raportem o stanie miasta.

Anna KarJan – architekt wnętrz, freelancerka Maja Kaczyńska zajmująca się językiem szwedzkim, Małgorzata Żukowska prowadząca firmę coachingową i Marcin Pijanowski z branży video – to białostoccy przedsiębiorcy, których połączyło Centroom, działająca od niemal 10 lat przestrzeń coworkingowa w Białymstoku.

– Jestem jedną z najstarszych cooworkerek, pracuję w Centroom od 2015 roku i jak długo to miejsce będzie istniało, zamierzam przychodzić tu nadal – mówiła Anna KarJan, założycielka pracowni architektury wnętrz. – Dla mnie to niemal drugi dom, ludzie, na których można liczyć zarówno prywatnie, jak i wtedy, gdy potrzebne jest wsparcie w sprawach zawodowych.

Centroom to dynamiczne miejsce, w którym osoby uprawiające wolne zawody (programiści, graficy, specjaliści ds. nowoczesnego marketingu, copywritingu, tłumacze itp.) mogą pracować, wymieniać się pomysłami i nawiązywać nowe kontakty biznesowe.

– Doceniam na co dzień zalety Centroom. To fajnie zaaranżowana przestrzeń i wygodne miejsce do pracy – dodała Maja Kaczyńska, tłumaczka języka szwedzkiego. – Od pierwszego dnia tutaj podoba mi się atmosfera w tym miejscu. Jest kreatywnie i profesjonalnie, ale też wesoło. Uwielbiam rozmowy, które codziennie toczą się wokół kuchennego stołu podczas lunchu.

Atmosfera kreatywności, przedsiębiorczości jest wręcz namacalnie wyczuwalna przy ul. H. Sienkiewicza 9 w Białystoku. Dziś także prezydent Tadeusz Truskolaski mógł się przekonać, jak ważnym miejscem na mapie przedsiębiorczego Białegostoku jest Centroom.

– Cieszę się, że wybraliście Białystok na miejsce rozwijania swoich firm – mówił do lokatorów Centroom Tadeusz Truskolaski. – To wy, młodzi przedsiębiorcy, jesteście największym sukcesem dziesięcioletniej historii tego miejsca.

Miejska przestrzeń cooworkingowa to tylko jeden ze sposobów na wspieranie rozwoju firm w Białymstoku. Od lat Białystok dba o rozwój innowacji, infrastruktury oraz o wsparcie finansowe. Jeden z najważniejszych projektów realizowanych w ostatnich latach przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny wraz z partnerami ze świata nauki i biznesu to „Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents 2”. Zakończył się on powstaniem 274 innowacyjnych startupów. BPN-T zdobył na ten cel ponad 21 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jedna trzecia spośród młodych spółek technologicznych, które wzięły udział w projekcie, zdobyła dodatkowo z funduszy pomocowych UE po kilkaset tysięcy złotych na dalszy rozwój swoich nowatorskich rozwiązań.

– Zdecydowana większość spośród firm uczestniczących w projekcie została zarejestrowana w naszym mieście wzmacniając tkankę innowacyjną stolicy Podlasia. Dzięki takim inicjatywom Białystok staje się coraz bardziej rozpoznawalnym miejscem dla przedsiębiorców, którzy mają pomysły na nowatorskie rozwiązania i pragną je rozwijać – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Prezydent spotkał się dziś (20 czerwca) także z białostocką Radą Gospodarczą przy Prezydencie Miasta Białegostoku. Zaprezentował przedsiębiorcom raport o stanie miasta za 2022 rok. W radzie zasiadają przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców mający wpływ na kształtowanie gospodarki miasta oraz przedstawiciele wiodących ośrodków naukowych. Rada Gospodarcza jest organem konsultacyjno-opiniodawczym. Służy wiedzą i doświadczeniem.

Opracowanie: Anna Kowalska