Dziś (20 listopada) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w Przedszkolu Samorządowym nr 43 odbył się specjalny event, a Muzeum Pamięci Sybiru zostanie podświetlone na niebiesko.
W 1989 roku, czyli 34 lata temu, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło „Konwencję o prawach dziecka”, najważniejszy na świecie dokument dotyczący praw dziecka. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Białystok świętuje ten dzień wspólnie z partnerem – Fundacją Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, która zajmuje się prawami dzieci na całym świecie. To właśnie charakterystyczny dla tej organizacji kolor niebieski wykorzystywany jest 20 listopada do podświetlenia budynków na całym świecie.
Włączenie się Białegostoku w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zostanie symbolicznie zaznaczone podświetleniem na niebiesko Muzeum Pamięci Sybiru. Do akcji przyłączyły się również białostockie szkoły i przedszkola, gdzie tego dnia odbywają się specjalne lekcje i działania pozwalające w przystępny sposób zapoznać dzieci i młodzież z prawami, które im przysługują. Jedną z takich placówek – Przedszkole Samorządowe nr 43 – odwiedził dziś zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.
Choć rocznica uchwalenia „Konwencji o prawach dziecka” jest radosnym dniem, to jego przesłanie jest poważne. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka traktowany jest jako okazja do zwrócenia uwagi na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata. Niestety, nadal nie każde dziecko może dorastać w bezpiecznych i zdrowych warunkach. UNICEF szacuje, że co czwarte dziecko na świecie żyje na obszarach konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych. Tylko w ostatnim czasie dzieci cierpią z powodu wojny w Ukrainie, Gazie czy Jemenie, są dotknięte skutkami trzęsień ziemi w Turcji i Syrii czy powodzi w Afganistanie.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka warto sobie przypomnieć, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sama prawa – prawa człowieka. Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. Warto pamiętać o tym obowiązku i zapewnić dzieciom realizację ich praw nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku.
Opracowanie: Kamila Bogacewicz