Nawozy NPK — wieloskładnikowe nawozy sztuczne pod korzeń

Nawozy wieloskładnikowe NPK powstały z myślą o zaspokojeniu potrzeb pokarmowych roślin uprawnych zwłaszcza w stosunku do fosforu i potasu. Dodatek azotu jest bardzo cennym ich uzupełnieniem. Jego dostępność dla roślin uprawnych przez cały okres wegetacji jest szczególnie ważny. Ilość wprowadzonego azotu w formie nawozu wieloskładniowego musi być uzupełniona nawożeniem pogłównych tym składnikiem pokarmowym. Nawozy NPK są powszechnie wykorzystywane do nawożenia przedsiewnego. Zawierają one w swoim składnie oprócz azotu, fosforu i potasów również inne makro i mikroelementy.

O czym warto pamiętać?

Plon roślin uprawnych jest wypadkową wielu czynników zależnych i niezależnych od człowieka. Niewątpliwie nie ma wpływu na przebieg warunków pogodowych, jednak może kształtować środowisko glebowe wpływające na jego żyzność i produktywność. W związku z tym stosując nawozy mineralne warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • bardzo ważna jest regulacja odczynu gleby i jego utrzymanie na optymalnym poziomie dla roślin uprawnych
  • składniki pokarmowe powinny być wprowadzane w postaci nawozów sztucznych oraz nawozów naturalnych
  • dawka nawozów mineralnych powinna być ustalana na podstawie zasobności gleby w składniki pokarmowe, potrzeb pokarmowych na planowany plon oraz w zbilansowaniu z nawożeniem organicznym
  • zbilansowaniu składników pokarmowych N:P:K w dawce nawozy lub programie nawożenia
  • nawozy NPK po aplikacji powinny być wymieszana z glebą, takie działanie ograniczy straty składników pokarmowych oraz przemieści je do miejsca, w którym objętość systemu korzeniowego będzie największa

Przestrzeganie powyższych zasad umożliwi stosowanie dawek nawozów dostosowanych do potrzeb pokarmowych uprawy, co zwiększy jej efektywność ekonomiczną.

Aplikacja nawozów wieloskładnikowych jest zalecana przed siewem lub sadzeniem roślin uprawach. Zawierają w swoim składzie często obok makroelementów azotu, fosforu, potasu znajdują się również inne składniki pokarmowe, które są potrzebne roślinom bezpośrednio po wschodach.

Jakie są korzyści ze stosowania nawozów NPK

W procesie produkcyjnym w jednej granuli umieszczono wszystkie składniki nawozu, a ich skład jest powtarzalny. Dlatego też na całej powierzchni rzutu nawozu do gleby trafia taka sama ilość składników pokarmowych. 

Nawozy NPK, takie jak tutaj https://osadkowski.pl/nawozy/nawozy-npk--c-001125, mają zbilansowany skład co zmniejsza ryzyko przenawożenia jednym ze składników pokarmowych. Dodatkowo eliminowane są koszty zakupu, transportu i kilku wjazdów w pole w przypadku nawożenia produktami jednoskładnikowymi.

Korzyści wynikające z aplikacji nawozów wielkoskładniowych powodują, że są one najchętniej wybieranymi produktami do nawożenia "pod korzeń". W praktyce rolniczej nawozy NPK mogą być również palikowane pogłównie, jednak takie wykorzystanie jest dużo rzadsze. Dotyczy głównie trwałych użytków zielonych, sadów, upraw owoców miękkich oraz innych upraw wieloletnich.

Nawozy NPK — Polifoski

Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną grupą nawozów wieloskładnikowych są Polifoski. Do tej grupy nawozów należy dostępna w ofercie firmy Osadkowski Polifoska Plon+. Nawóz został wyprodukowany przez największego polskiego producenta Grupę Azoty, co gwarantuje jego najwyższą jakość.

Polifoska Plon + zawieraj 5% azotu w formie amonowej, 17% fosforu (P205) oraz 32% potasu (K2O), ponadto w skład nawozy wchodzi siarka oraz dwa mikroelementy żelazo i cynk. Zastosowana forma amonowana azotu nie jest wymywana, wspomaga pobieranie fosforu oraz reguluje pobieranie potasu. Z kolei fosfor jest w formie fosforanu amonu — jest to najłatwiej przyswajalna forma tego składnika również w warunkach deficytu wody w glebie.

Nawóz dzięki odpowiednio zbilansowanemu składowi jest uniwersalny i może być aplikowany we wszystkich uprawach, w tym także wieloletnich:

  • trwałe użytki zielone
  • sady
  • uprawy owoców miękkich
  • zboża ozime i jare
  • rośliny okopowe
  • warzywa w uprawie polowej
  • rzepak
  • kukurydza

Jakie są korzyści ze stosowania Polifoska Plon +

Zbilansowany skład pod kątem N:P:K oraz zwartość innych składników pokarmowych wpływa korzystnie na rozwój systemu korzeniowego, odpowiednią dynamikę przyrostu biomasy, a także gospodarkę wodną rośliny. Sprawia to, że Polifoska Plon + jest często wybieranym nawozem zarówno pod ozimy, jak i również jare gatunki roślin uprawnych. 

Dodatkowo wysoka zawartość potasu w formie soli potasowej umożliwia aplikację nawozu przed roślinami o dużych potrzebach pokarmowych: rzepak, kukurydza, burak cukrowy.