Potrącenie na przejściu: 87-latek stracił prawo jazdy, 48-latka w szpitalu
Apelujący o rozwagę policjanci podkreślają znaczenie ostrożności na przejściach dla pieszych. Ostatni wypadek z udziałem 87-letniego kierowcy pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze.

Wypadek na przejściu dla pieszych – kierowca stracił prawo jazdy

Wczoraj po godzinie 14.00 doszło do groźnego wypadku na jednej z ulic miasta. 87-letni kierowca renault potrącił 48-letnią kobietę, która przeprowadzała rower przez przejście dla pieszych. W wyniku zdarzenia kobieta trafiła do szpitala na badania, a policjanci zatrzymali prawo jazdy starszemu mężczyźnie.

Jak wynika z ustaleń, kierowca był trzeźwy, jednak nie zastosował się do obowiązujących przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych. Policjanci wyjaśniają teraz okoliczności tego wypadku. Za spowodowanie wypadku drogowego kierowcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych – apel policji

Policjanci podkreślają, że piesi na przejściach dla pieszych nie powinni być zaskoczeniem dla kierowców. Mimo licznych apeli o zachowanie ostrożności, takie wypadki nadal się zdarzają. Przejście dla pieszych to miejsce, w którym piesi powinni czuć się bezpiecznie, a każdy kierowca powinien zachować szczególną czujność.

W czasie wakacji policja zaplanowała wzmożone działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Funkcjonariusze będą szczególnie zwracać uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych. Chodzi między innymi o nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu, czy niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.

Policjanci przypominają o obowiązkach pieszych

Policjanci również zwracają uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych. Przebieganie przez jezdnię, przechodzenie w miejscach o ograniczonej widoczności, czy wchodzenie na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd – to tylko niektóre z niebezpiecznych zachowań, które mogą prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Funkcjonariusze przypominają także o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarami zabudowanymi, a także o konieczności korzystania z chodnika lub pobocza, jeśli nie ma wydzielonej drogi dla pieszych.

Odpowiedzialne zachowanie na drodze kluczem do bezpieczeństwa

Policjanci podkreślają, że bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego z nas. Odpowiedzialne zachowanie, zarówno kierowców, jak i pieszych, pomoże uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Przypominają również o najważniejszej zasadzie: nigdy nie siadajmy za kierownicę po spożyciu alkoholu!

Wspólne działania policji i mieszkańców mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo na naszych ulicach. Pamiętajmy, że każda nasza decyzja na drodze ma wpływ na życie i zdrowie innych uczestników ruchu.


Według informacji z: KMP w Białymstoku