Giby: Obchody 79. rocznicy Obławy Augustowskiej z udziałem Komorowskiego i Brzozowskiego
W trzecią niedzielę lipca mieszkańcy Gminy Giby zebrali się, by uczcić pamięć ofiar Obławy Augustowskiej, jednej z największych tragedii, jakie dotknęły Polaków po II wojnie światowej. W uroczystościach udział wzięli zarówno lokalni mieszkańcy, jak i ważne postaci z życia politycznego. Wydarzenia te miały na celu przypomnienie o mrocznych kartach historii oraz oddanie hołdu tym, którzy zginęli za swoją polskość.

Msza święta i symboliczne wzgórze krzyży

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Gibach, gdzie modlono się za dusze ofiar Obławy Augustowskiej. Po nabożeństwie, uczestnicy przeszli na wzgórze krzyży, które od ponad 30 lat jest miejscem pamięci. Na początku lat 90. XX wieku postawiono tam 10-metrowy krzyż oraz tablicę z napisem: "Zginęli, bo byli Polakami". To tutaj, na kamiennych tablicach, wyryto nazwiska 592 osób, które zaginęły w wyniku tej tragicznej akcji.

Wzruszający widok, jaki stanowi 640 dębowych krzyży, przypomina o skali tragedii, która dotknęła mieszkańców północno-wschodniej Polski. Miejsce to od lat jest symbolem martyrologii i narodowej pamięci.

Wypowiedzi uczestników i znaczenie obchodów

Wójt Gminy Giby, Robert Bagiński, podkreślił znaczenie pamięci historycznej: „Nasza obecność w tym miejscu jest najlepszym dowodem na to, że chcemy o Obławie pamiętać. Tradycja w naszym społeczeństwie jest bardzo ważna, chcemy ją przekazywać kolejnym pokoleniom”.

Były prezydent RP, Bronisław Komorowski, także zaznaczył wagę tych wydarzeń: „Obława Augustowska jest ważnym elementem martyrologii północno-wschodniej Polski. Nigdzie indziej, tylko tu, na terenie dawnych Kresów, miała miejsce taka akcja masowego represjonowania ludności polskiej”. Jego słowa przypominają, jak istotne jest utrzymywanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

Władze i społeczność lokalna w hołdzie ofiarom

Hołd ofiarom Obławy Augustowskiej oddali przedstawiciele ich rodzin, a także władze rządowe i samorządowe, służby mundurowe, w tym żołnierze 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego, Sybiracy, harcerze oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych. Uroczystości te były także okazją do spotkania się lokalnej społeczności, która licznie zgromadziła się, by oddać hołd poległym.

Wojewoda podlaski, Jacek Brzozowski, w swoim przemówieniu podkreślił: „Totalitaryzm boi się pamięci. Jak nas uczy historia, żaden reżim nie może trwać w nieskończoność. Kiedy zaś słabnie, ocalona pamięć zaczyna domagać się prawdy. (…) Chciałbym, by dzisiejsza uroczystość była naszym podziękowaniem, skierowanym do tych wszystkich, którzy wbrew represjom, na przekór wszelkim okolicznościom, walczyli o prawdę na temat Obławy”.

Pod pomnikiem pamięci złożono kwiaty, a uroczystości odbywały się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, co dodatkowo podkreślało ich rangę i znaczenie.

Refleksje i przyszłość pamięci o Obławie Augustowskiej

Obchody rocznicy Obławy Augustowskiej to nie tylko okazja do oddania hołdu ofiarom, ale także moment refleksji nad historią i jej wpływem na współczesność. Wydarzenia te uczą nas, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci historycznej i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

Rocznice takie jak ta przypominają, że pamięć o przeszłości jest fundamentem naszej tożsamości narodowej. Dzięki takim inicjatywom, jak obchody w Gibach, możemy być pewni, że historia nie zostanie zapomniana, a ofiary Obławy Augustowskiej zawsze będą miały swoje miejsce w sercach Polaków.


Według informacji z: Podlaski Urząd Wojewódzki