Urząd Wojewódzki w Białymstoku obchodzi 44. rocznicę NSZZ
W dniu 44. rocznicy powołania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” odbyły się uroczystości upamiętniające ten ważny moment w historii Polski. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli władz oraz członków Związku, którzy wspólnie oddali hołd osobom walczącym o wolność i prawa pracownicze.

Uroczystości w Białymstoku: Hołd dla historii

W Białymstoku, w ramach obchodów 44. rocznicy powołania „Solidarności”, wzięli udział przedstawiciele władz oraz członkowie Związku. W imieniu wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego, dyrektor generalny Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Adam Czapliński, złożył wiązanki kwiatów w miejscach upamiętniających ruch solidarnościowy oraz ofiary stanu wojennego, w tym bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Towarzyszyli mu Krzysztof Nowakowski i Stanisława Korolkiewicz, reprezentujący Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

Msza święta i symbolika „Solidarności”

Uroczystości zakończyły się mszą w kościele św. Andrzeja Boboli, gdzie podczas liturgii prezentowano obraz Matki Bożej Robotników oraz relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wśród symboli obecnych na ceremonii znalazła się również miniatura Krzyża Nowohuckiego, który przypomina o walce o wolność i godność. Uczestnicy uroczystości mogli poczuć głębię historycznego kontekstu, który towarzyszył narodzinom „Solidarności” oraz jej późniejszym zmaganiom.

Refleksje na temat dziedzictwa „Solidarności”

W trakcie uroczystości odczytano list wojewody Jacka Brzozowskiego, który podkreślił, że „Solidarność” przyniosła Polakom nadzieję na lepsze jutro, uświadamiając jednocześnie, że warto walczyć o wolność i godność. Zwrócił uwagę na krwawą historię walki z reżimem komunistycznym, przypominając, że mimo trudności, Polacy nie zapomnieli o swoich aspiracjach i pragnieniu wolności. „Posierpniowa euforia nie trwała długo. Władze, które przez całe półwiecze swoich rządów odwoływały się niezmiennie do dobra robotników, kazały po raz kolejny do tychże robotników strzelać” – napisał wojewoda, wskazując na tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w czasach stanu wojennego.

Rocznica powstania „Solidarności” jest nie tylko momentem refleksji nad przeszłością, ale także przypomnieniem o wartościach, które powinny być pielęgnowane w społeczeństwie. To także okazja do dyskusji o współczesnych wyzwaniach, przed którymi stają pracownicy i związki zawodowe w dobie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej.


Według informacji z: Urząd Wojewódzki w Białymstoku