Podlaskie NGO świętują 35-lecie społeczeństwa obywatelskiego i jego wyzwań
W minioną sobotę, blisko 170 osób zgromadziło się na konferencji, aby uczcić 35-lecie społeczeństwa obywatelskiego w Podlaskiem. Wydarzenie, zorganizowane przez wojewodę podlaskiego Jacka Brzozowskiego oraz białostocki Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, stało się doskonałą okazją do refleksji nad historią i przyszłością sektora NGO w regionie.

Konferencja jako platforma wymiany doświadczeń

W sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkali się społeczników, samorządowców oraz badaczy, by wspólnie przyjrzeć się ewolucji trzeciego sektora w Polsce. Obecność zastępców prezydenta Białegostoku oraz pełnomocniczki wojewody do spraw społeczeństwa obywatelskiego podkreśliła znaczenie tego wydarzenia. Uczestnicy konferencji mieli okazję do wymiany myśli na temat wyzwań, przed którymi stoi społeczeństwo obywatelskie w obliczu zmieniających się realiów społecznych i politycznych.

Przemiany społeczne i ich konsekwencje

W swoich wystąpieniach, zarówno Ewa Jasińska z Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych, jak i wojewoda Jacek Brzozowski, nawiązali do fundamentów demokratycznych przemian, które rozpoczęły się w Polsce w 1989 roku. Jasińska podkreśliła, że obecnie w województwie podlaskim działa ponad 4 tysiące organizacji pozarządowych, co dowodzi rosnącej aktywności społecznej mieszkańców. W swoim wystąpieniu Brzozowski zaznaczył:

35 lat temu po raz pierwszy od półwiecza Polakom pozwolono decydować o swoich sprawach. Zezwolono społeczeństwu na zabranie głosu i ono ten głos zabrało, w efekcie zaś okazało się, że nie ma już powrotu do tego, co było.

Te słowa przypomniały zebranym, jak istotne były to zmiany, które miały wpływ na kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Wyzwania przyszłości i rola organizacji pozarządowych

Podczas sesji plenarnej, uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień ekspertów, takich jak Radosław Jasiński z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Jan Jakub Wygnański z Fundacji Stocznia. Obaj eksperci podkreślali, że organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w budowaniu demokracji, ale także muszą stawać w obliczu nowych wyzwań, takich jak angażowanie młodzieży w działania społeczne. Wygnański zauważył:

Organizacje pozarządowe nie są od tego, aby robić rzeczy, których nie chce się wykonywać administracji. Rolą NGO-sów jest zadawać władzy niewygodne pytania.

Panel dyskusyjny po przerwie stał się przestrzenią do wymiany pomysłów na temat przyszłości sektora pozarządowego. Uczestnicy zastanawiali się, czy kierunek rozwoju, wytyczony 35 lat temu, wciąż jest aktualny, czy może wymaga korekty.

Wydarzenie to nie tylko świętowało osiągnięcia społeczeństwa obywatelskiego, ale także otworzyło nowe drogi do dyskusji na temat przyszłości oraz roli, jaką każdy z uczestników może odegrać w dalszym rozwoju aktywności społecznej w regionie.


Na podst. Podlaski Urząd Wojewódzki