Białystok upamiętnia 85. rocznicę sowieckiego ataku na Polskę oraz Dzień Sybiraka
17 września to data, która w polskiej historii ma szczególne znaczenie. W tym dniu mieszkańcy Białegostoku zebrali się, aby uczcić pamięć ofiar sowieckiej agresji na Polskę oraz obchodzić Dzień Sybiraka. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 przy Muzeum Pamięci Sybiru.

Uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej polityki

W sercu miasta, przy Muzeum Pamięci Sybiru, odbyły się główne obchody, podczas których mieszkańcy oraz przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oddali hołd ofiarom tragicznych wydarzeń z 1939 roku. W momencie, gdy zegar wskazał południe, w całym mieście rozległy się syreny alarmowe, symbolicznie przypominając o historycznych zawirowaniach, które dotknęły Polskę i jej obywateli.

Liturgie i modlitwy w intencji ofiar

Rano, jeszcze przed głównymi uroczystościami, miała miejsce Święta Liturgia w Katedrze Prawosławnej pw. Św. Mikołaja, a następnie Msza Święta w kościele pw. Ducha Świętego. Obie ceremonie przyciągnęły wielu wiernych, którzy pragnęli w ten sposób wyrazić pamięć o tych, którzy cierpieli i zginęli w wyniku deportacji na Sybir. Po modlitwach, złożono kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka oraz przy pomniku upamiętniającym ofiary deportacji, co stanowiło dodatkowy akcent oddania czci pamięci tragicznie zmarłych.

Przemówienie prezydenta oraz przyszłe wydarzenia

Podczas głównej uroczystości, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wygłosił emocjonalne przemówienie. Podkreślił, że wrzesień to czas refleksji nad bolesnymi wydarzeniami w polskiej historii, mówiąc:

„Wrzesień to w Polsce czas bolesnych rocznic, przypominamy wtedy najtragiczniejsze wydarzenia z naszej dwudziestowiecznej historii. Dziś, 17 września, upamiętniamy ofiary okrutnego sowieckiego najeźdźcy.”
Prezydent przypomniał również o czterech wielkich deportacjach oraz zbrodni katyńskiej, podkreślając, jak ważne jest, aby pamiętać o wszystkich, którzy stracili życie w wyniku sowieckiej polityki.

W nadchodzących dniach, mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej oraz w nabożeństwie w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Takie wydarzenia są nie tylko formą upamiętnienia ofiar, ale także okazją do zjednoczenia społeczności w refleksji nad przeszłością i budowania przyszłości opartej na pamięci i zrozumieniu.


Na podstawie: Urząd Miejski w Białymstoku