Białystok upamiętnia rocznicę masowej wywózki na Sybir - dołącz do nas!

Białystok z wielką czcią upamiętnił 85. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli Polski na Sybir, gromadząc mieszkańców, przedstawicieli władz oraz harcerzy w symbolicznych miejscach pamięci.

Uroczystości w Białymstoku przy pomnikach pamięci

W sobotę, 10 lutego, Białystok oddał hołd ofiarom tragicznych wywózek na Sybir, które miały miejsce w 1940 roku. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka oraz Pomnikiem Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu, a także w Muzeum Pamięci Sybiru. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów miejskich i wojewódzkich, służby mundurowe oraz lokalna społeczność.

– Dziś, w 85. rocznicę pierwszej masowej wywózki obywateli Rzeczypospolitej na Sybir, oddajemy hołd tym, którzy zostali brutalnie oderwani od swoich domów i skazani na niewyobrażalne cierpienie – powiedział zastępca prezydenta Tomasz Klim. – Pamięć o ich losie jest naszym obowiązkiem. To świadectwo niezłomności tych, którzy mimo trudów zachowali w sercach Polskę.

Symboliczne Światło Pamięci dla ofiar deportacji

Dzień wcześniej, 9 lutego, mieszkańcy Białegostoku zapalili Światło Pamięci – gest mający na celu upamiętnienie ofiar deportacji. W ciszy i zadumie zapalono znicze, oddając hołd tym, którzy doświadczyli okrutnych warunków życia na zesłaniu.

Historycy szacują, że podczas pierwszej masowej deportacji na Syberię wywieziono około 140 tysięcy osób. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku wśród deportowanych znaleźli się osadnicy wojskowi, leśnicy oraz mieszkańcy małych miejscowości. Wielu z nich nie przetrwało tej straszliwej podróży ani nie wróciło z zesłania, umierając z głodu i zimna.


Na podst. Urząd Miejski Białystok