Komisarz UE Magnus Brunner o ochronie granicy polsko-białoruskiej w Połowcach

Wyjątkowa wizyta na granicy w Połowcach. Komisarz UE podkreśla, że bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo całej Europy!
- Połowce miejscem ważnego spotkania dotyczącego ochrony granicy
- Bezpieczeństwo granic to wspólna misja Polski i Unii Europejskiej
- Połowce jako symbol europejskiej solidarności i bezpieczeństwa
Połowce miejscem ważnego spotkania dotyczącego ochrony granicy
W środę 24 kwietnia na przejściu granicznym w Połowcach (gmina Czeremcha) odbyła się istotna wizyta komisarza Unii Europejskiej ds. wewnętrznych i migracji, Magnusa Brunnera. Gość z Brukseli przybył na zaproszenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, by osobiście zobaczyć, jak wygląda sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Towarzyszyli mu wiceminister Maciej Duszczyk oraz wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
Komisarz Brunner miał okazję porozmawiać z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz obejrzeć zamknięte przejście graniczne wraz z nowoczesną infrastrukturą zabezpieczającą, w tym zaporę i elektroniczną barierę działającą na pobliskim odcinku granicy.
Bezpieczeństwo granic to wspólna misja Polski i Unii Europejskiej
Minister Tomasz Siemoniak podkreślił podczas wizyty, że problem migracji na granicy polsko-białoruskiej nie jest wyzwaniem jedynie dla naszego kraju, lecz dotyczy całej Unii Europejskiej.
- Komisarz Magnus Brunner jest w Polsce już czwarty raz. To pokazuje, że ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej oraz powstrzymanie hybrydowej wojny Łukaszenki i Putina jest priorytetem zarówno polskiego rządu, jak i przedstawicieli Wspólnoty UE. Ochrona granicy to nasza wspólna odpowiedzialność
” zaznaczył minister.
Siemoniak przypomniał również o instrumentalnym wykorzystywaniu migrantów przez reżim białoruski, który naraża ich życie i zdrowie, a także o ogromnych środkach finansowych przeznaczonych na ochronę granicy już 2,6 miliarda złotych oraz ponad 11 tysięcy funkcjonariuszy i żołnierzy pozostających w gotowości do obrony kraju.
Warto dodać, że Polska współpracuje z innymi państwami regionu Finlandią, Estonią, Łotwą i Litwą które również mierzą się z podobnymi wyzwaniami migracyjnymi.
Połowce jako symbol europejskiej solidarności i bezpieczeństwa
Magnus Brunner podkreślił wagę działań podejmowanych przez Polskę podczas jej prezydencji w Radzie UE.
- Polska w ostatnich miesiącach prezydencji w Radzie Unii Europejskiej pokazała, jak na wiele sposobów można wzmacniać bezpieczeństwo Unii Europejskiej, co tylko potwierdza, że hasło prezydencji Bezpieczeństwo, Europo! jest niezwykle aktualne i dobrze wybrane w tych niebezpiecznych czasach
Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej Polska otrzymała 50 milionów euro na dalsze umocnienie ochrony swojej granicy z Białorusią i Rosją. To pokazuje, że temat migracji i bezpieczeństwa pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla całej wspólnoty europejskiej.
Wizyta komisarza EU w Połowcach to nie tylko gest uznania dla pracy polskich służb granicznych, ale także wyraźny sygnał solidarności i wspólnej odpowiedzialności za przyszłość bezpiecznej Europy.
Wg inf z: Urząd Wojewódzki w Białymstoku
Autor: krystian