Laureatki 34 Nagrody Literackiej Białegostoku zaskoczyły jury i publiczność

W Białymstoku rozstrzygnięto 34. edycję Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta. Kto zdobył prestiżowe wyróżnienia i jakie książki zachwyciły jury? Sprawdź, które autorki zabłysnęły na literackim firmamencie w tym roku!
- Literackie emocje w Białymstoku finał nagrody imienia Wiesława Kazaneckiego
- Białostockie nominacje pokazują bogactwo literatury z regionu i całej Polski
Literackie emocje w Białymstoku finał nagrody imienia Wiesława Kazaneckiego
W niedzielę, 27 kwietnia, w sercu Białegostoku odbyła się uroczysta gala, podczas której prezydent miasta Tadeusz Truskolaski wręczył nagrody najlepszym twórcom literackim roku 2024. To już 34. edycja Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku imienia Wiesława Kazaneckiego wydarzenia, które od lat promuje wyjątkowe dzieła polskiej literatury.
W kategorii najlepsza książka roku” triumfowała Natalka Suszczyńska z tytułem Chipsy dla gości”. Jury doceniło jej zdolność do subtelnego ukazania codzienności przepełnionej niepokojem i niezwykłością. Autorka otrzymała za to prestiżowe wyróżnienie wraz z nagrodą finansową w wysokości 25 tysięcy złotych.
Z kolei w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku” zwyciężyła Sonia Nowacka za tomik Saros”. Jej poezja została wyróżniona za umiejętne splecenie współczesnych motywów i lęków, co przyniosło autorce nagrodę o wartości 15 tysięcy złotych.
Białostockie nominacje pokazują bogactwo literatury z regionu i całej Polski
Wśród nominowanych do nagrody za najlepszą książkę roku znalazły się także prace Anety Prymaki-Oniszk oraz Katarzyny Roman-Rawskiej. Pierwsza zaprezentowała fascynujące spojrzenie na historię Podlasia w Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”, a druga przybliżyła czytelnikom opowieść o polskich starowierach w książce Zaśnięcie Anisy”. Obie publikacje zostały wydane przez cenione Wydawnictwo Czarne.
W rywalizacji o tytuł najlepszego poetyckiego debiutu oprócz Soni Nowackiej znalazły się również tomiki Aleksandry Góreckiej (Reguła trzech”) oraz Rafała Wawrzyńczyka (Dziecko na głowie króla”). Ta różnorodność nominacji świadczy o dynamicznym rozwoju współczesnej literatury i bogactwie tematów podejmowanych przez młodych twórców.
Całość konkursu oceniała Kapituła w składzie: Dawid Bujno, Marek Kochanowski, Marta Koronkiewicz-Kaczmarska, Zofia Król, Piotr Paziński oraz przewodnicząca Katarzyna Sawicka-Mierzyńska. Sekretarzem była Danuta Anna Pieciul.
To wydarzenie potwierdza, że Białystok jest miejscem, gdzie literatura ma swoje ważne miejsce i gdzie docenia się zarówno doświadczonych pisarzy, jak i debiutantów z całej Polski.
Opierając się na: UM Białystok
Autor: krystian