VIII Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki zaprasza do pałacowego ogrodu Branickich

3 min czytania
VIII Festiwal Barokowe Ogrody Sztuki zaprasza do pałacowego ogrodu Branickich

Barokowe dziedzictwo Białegostoku ożyje w czerwcu podczas wyjątkowego festiwalu, który przeniesie mieszkańców w czasy Hetmana Branickiego. Trzy dni pełne sztuki, muzyki i historii czekają na wszystkich, którzy chcą poczuć smak i atmosferę baroku w sercu miasta.

  • Barokowa magia Ogrodu Branickich w Białymstoku znów zachwyci
  • Pełen atrakcji program festiwalu dla białostoczan i gości

Barokowa magia Ogrodu Branickich w Białymstoku znów zachwyci

W dniach 13-15 czerwca Ogród Branickich stanie się sceną niezwykłego wydarzenia kulturalnego VIII Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki. To doskonała okazja, by zanurzyć się w atmosferę barokowego Białegostoku, kiedy to miasto tętniło życiem pod rządami Hetmana i Hetmanowej Branickich. Organizatorzy z Domu Kultury Śródmieście” przygotowali bogaty program, który łączy historię z nowoczesną interpretacją sztuki.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest Barokowy stół” motyw, który łączy różnorodne wydarzenia festiwalowe, od wystaw malarskich i rysunkowych, przez spektakle taneczno-muzyczne, aż po wykłady i spacery edukacyjne. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny, jednak na koncerty i warsztaty obowiązują wejściówki dostępne od 9 czerwca w siedzibie Domu Kultury Śródmieście” przy ul. Jana Kilińskiego 13.

- Barokowy Białystok rządzony przez Branickich przyciągał znakomitych artystów, zachwycał ogrodami i pomysłami na różne artystyczne rozrywki. Chcemy nawiązać do tamtych czasów. Trzy dni festiwalu wypełnione będą różnorodnymi propozycjami. Każdy znajdzie coś dla siebie powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Pełen atrakcji program festiwalu dla białostoczan i gości

Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się 13 czerwca o godz. 18:00 wernisażem wystawy rysunku Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz pt. Owoce Baroku” w Domu Kultury Śródmieście”. Wieczór urozmaicą spektakl taneczno-muzyczny Apetyt na taniec, czyli barokowa uczta smaku” o godz. 21:00 oraz otwarcie instalacji artystycznej Król przyjechał na kolację…” o 21:30 w Ogrodzie przy Pałacu Branickich.

14 czerwca zaplanowano między innymi wyjazdowy spacer edukacyjny śladami Starzeńskich pod nazwą Sekretarz i adiutant Branickiego” (zbiórka o godz. 9:45 przy studni pałacowej od ul. Legionowej; autokar jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona). Po południu odbędą się miniatury muzyczne i taneczne zespołu Muzyki Dawnej Ars Decorum” oraz Zespołu Tańca Historycznego Akademii Sūduva z Litwy. Wykład o barokowych smakach historii wygłosi Joanna Januszkiewicz z Muzeum Historycznego w Białymstoku o godz. 17:00.

Wieczorem warto wybrać się na koncert zespołu Muzyki Dawnej Diletto” (godz. 20:00) oraz pokaz stylizacji modowych VIVE LA MODE! VIVE LA VIE!” (godz. 21:00). Całość dopełni ponowne spotkanie z instalacją artystyczną Król przyjechał na kolację…” o godz. 22:00.

Ostatni dzień festiwalu to m.in. warsztaty cukiernicze Barokowe Jelly Art” prowadzone przez Anetę Sawczenko (godz. 12:00) oraz koncert młodszej grupy zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis” (godz. 15:00). Prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika opowie o nadwornym kucharzu króla Stanisława Augusta Paulu Tremo (godz. 17:00). Wieczorem usłyszymy koncert L’EUROPA GALANTE Artemandoline Baroque Ensemble (godz. 19:30), a na zakończenie ponownie spektakl taneczno-muzyczny oraz instalację artystyczną w Ogrodzie Branickich.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, co podkreśla jego znaczenie dla kulturalnego życia miasta.

Na podstawie: Urząd Miejski w Białymstoku

Autor: krystian