81. rocznica akcji Burza w Białymstoku hołd dla bohaterów AK

2 min czytania
81. rocznica akcji Burza w Białymstoku hołd dla bohaterów AK


W Białymstoku uczczono pamięć o bohaterach akcji „Burza” – jednym z najważniejszych momentów walki o wolność Polski podczas II wojny światowej. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wraz ze służbami mundurowymi oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej, którzy w lipcu 1944 roku podjęli heroiczny opór wobec okupantów.

  • Białystok miejscem pamięci o żołnierzach Armii Krajowej
  • Historia akcji „Burza” i jej znaczenie dla Podlasia

Białystok miejscem pamięci o żołnierzach Armii Krajowej

1 lipca to data szczególna dla mieszkańców Białegostoku i całego regionu. Właśnie wtedy przypada rocznica rozpoczęcia akcji „Burza” – zorganizowanego zrywu Polskiego Państwa Podziemnego przeciwko niemieckiej i sowieckiej okupacji. Z tej okazji wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, wspierany przez przedstawicieli służb mundurowych, złożył wieniec pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej przy ulicy J. Kilińskiego. To symboliczne miejsce przypomina o odwadze i determinacji tych, którzy nie wahali się walczyć o wolną Polskę.

Akcja „Burza” była szeroko zakrojoną operacją polityczno-wojskową, której celem było nie tylko wyzwolenie kraju spod niemieckiego jarzma, ale także przeciwdziałanie narastającej dominacji Związku Radzieckiego na polskich ziemiach. W regionie białostockim działania te rozpoczęły się w połowie lipca 1944 roku i objęły blisko 7 tysięcy żołnierzy pod dowództwem ppłk. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”.

Historia akcji „Burza” i jej znaczenie dla Podlasia

Polskie Państwo Podziemne zdecydowało się na ten zryw, by zaznaczyć suwerenność oraz potwierdzić prawo do samodzielnej odbudowy kraju po wojnie. Mimo że Sowieci współpracowali z Armią Krajową w walce z Niemcami, ich prawdziwe intencje ujawniły się zaraz po zakończeniu działań militarnych – rozbrajali polskie oddziały, aresztowali i często brutalnie likwidowali żołnierzy AK.

Na terenie Podlasia akcja przybrała formę ponad 200 różnorodnych operacji bojowych, które były ważnym elementem ogólnokrajowego powstania przeciw okupantom. Szacuje się, że w całej Polsce wzięło udział ponad 100 tysięcy żołnierzy AK, z których wielu poniosło tragiczne konsekwencje represji ze strony NKWD czy deportacji do ZSRR.

– Każdego 1 lipca oddajemy hołd bohaterskiej postawie Polaków, którzy w największym zrywie niepodległościowym Polskiego Państwa Podziemnego stawiali opór podwójnej okupacji: niemieckiej i sowieckiej, walcząc o wolność i niepodległość Polski – podkreślił wojewoda Jacek Brzozowski.

Oficjalne zakończenie akcji nastąpiło 26 października 1944 roku na rozkaz komendanta głównego AK gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”. Dziś pamięć o tych wydarzeniach jest żywa w Białymstoku i stanowi ważny element lokalnej tożsamości historycznej.

Według informacji z: Podlaski Urząd Wojewódzki

Autor: krystian