Białystok upamiętni 85 lat od masowych deportacji na Sybir

W Białymstoku przypominamy o bolesnej historii zesłańców syberyjskich. Już 9 lipca miasto stanie się miejscem wyjątkowych uroczystości, które oddadzą hołd tysiącom Polaków wywiezionych na Syberię w czasach II wojny światowej. To wydarzenie, którego nie można przegapić!
- Białystok świętuje pamięć o zesłańcach przy Muzeum Pamięci Sybiru
- Program uroczystości w sercu Białegostoku zachęca do wspólnego pamiętania
Białystok świętuje pamięć o zesłańcach przy Muzeum Pamięci Sybiru
W środę 9 lipca mieszkańcy Białegostoku będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych obchodach upamiętniających 85. rocznicę masowych deportacji na Sybir. Organizatorami wydarzenia są Województwo Podlaskie oraz Związek Sybiraków Zarząd Główny, a honorowy patronat nad uroczystościami objął Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W działania aktywnie angażuje się także Muzeum Pamięci Sybiru, które od lat jest symbolem pamięci o tragicznych losach zesłańców.
Historia tych dramatycznych wydarzeń sięga lat 1940–1941, kiedy to po agresji sowieckiej na Polskę ponad 330 tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej – Polaków, Żydów, Białorusinów i Ukraińców – zostało brutalnie wywiezionych do głębi ZSRR. Deportacje odbywały się w skrajnie nieludzkich warunkach – ludzie spędzali wiele dni i tygodni w zatłoczonych wagonach towarowych, cierpiąc z powodu zimna i głodu. Wielu z nich nie przeżyło tej gehenny, inni znaleźli schronienie w Armii Andersa lub zdecydowali się na emigrację po wojnie.
Program uroczystości w sercu Białegostoku zachęca do wspólnego pamiętania
Obchody rozpoczną się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w intencji zesłańców w Kościele pw. Św. Ducha przy ulicy Sybiraków 2. Po nabożeństwie uczestnicy złożą kwiaty pod Pomnikiem–Grobem Nieznanego Sybiraka, miejscem symbolicznym dla wszystkich rodzin dotkniętych tragedią zesłaństwa.
O godzinie 12:00 zaplanowano główne uroczystości przy Pomniku Bohaterskiej Matki Sybiraczki na terenie Muzeum Pamięci Sybiru. To tutaj zostaną wręczone Medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”, które honorują zasługi osób zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci o zesłańcach.
Dodatkowo muzeum zaprasza na specjalne wydarzenia towarzyszące: od 11:30 do 14:00 będzie trwała sesja fotograficzna #Zapamiętani, która ma upamiętnić bohaterów zesłania, a wieczorem między 21:00 a 23:00 fasada muzeum przy ulicy Poleskiej rozbłyśnie mappingiem świetlnym „Pamiętamy”.
– Mamy szczególny obowiązek pielęgnowania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. Losy zesłańców to część naszej historii, której nie można zapomnieć – podkreśla prezydent Tadeusz Truskolaski.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Białegostoku do udziału w tych ważnych chwilach refleksji i wspólnego oddania hołdu tym, którzy przeszli przez piekło deportacji na Sybir.
Na podstawie: Urząd Miejski w Białymstoku
Autor: krystian