Białostocka Torba łączy mieszkańców i buduje lokalną wspólnotę

W Białymstoku powstała wyjątkowa inicjatywa, która łączy mieszkańców miasta w duchu wspólnoty i otwartości. Dzięki zaangażowaniu lokalnych szkół, bibliotek oraz wolontariuszy, powstało aż 250 niepowtarzalnych toreb z napisem „Białystok, tu mieszkam”, które już teraz można zdobyć, by wyrazić swoją przynależność do tego miejsca.
- Jak Białystok zyskał nowe symbole jedności dzięki wyjątkowym torbom
- Białostoczanie razem tworzą przestrzeń pełną otwartości i sąsiedzkiej życzliwości
Jak Białystok zyskał nowe symbole jedności dzięki wyjątkowym torbom
Pomysł na stworzenie „Białostockiej Torby” narodził się z potrzeby budowania mostów między ludźmi o różnych korzeniach i doświadczeniach życiowych. Lena Zadarozhnaya, wolontariuszka Fundacji OKNO NA WSCHÓD, która od dwóch lat mieszka w naszym mieście, postanowiła pokazać, że niezależnie od tego, skąd pochodzimy i jak długo jesteśmy w Białymstoku, wszyscy możemy czuć się jego częścią.
Torby uszyto z recyklingowanych dżinsów, które mieszkańcy przynosili do szkolnych bibliotek i innych punktów zbiórki. To właśnie dzięki współpracy z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica oraz innymi placówkami edukacyjnymi udało się w ciągu trzech miesięcy przygotować aż 250 takich ekologicznych toreb.
Białostoczanie razem tworzą przestrzeń pełną otwartości i sąsiedzkiej życzliwości
– Wierzymy, że Białystok to wspólna przestrzeń dla wszystkich – niezależnie od różnic kulturowych czy pochodzenia. Poprzez tę inicjatywę chcieliśmy wzmocnić postawy otwartości i sąsiedzkości. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców na różnych etapach – od zbiórki dżinsów po szycie – “Białostocka Torba” stała się symbolem wspólnego działania i budowania lokalnej wspólnoty – powiedział Paweł Mickiewicz z Fundacji OKNO NA WSCHÓD.
– Jestem dumna z tego, że Białystok stał się moim drugim domem. Mam nadzieję, że „Białostocka Torba” będzie łączyć ludzi. A gdy zobaczysz kogoś z taką samą torbą – uśmiechnij się i powiedz „cześć”! – dodała Lena Zadarozhnaya.
Zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki podkreślił znaczenie tej inicjatywy dla integracji mieszkańców:
– Białystok od swoich początków łączy wielu ludzi i ich różne historie. Każde działanie, którego celem jest integracja środowisk jest cenne, dlatego z przyjemnością inauguruję dziś przekazanie mieszkańcom Białegostoku toreb będących symbolem wspólnoty.
Od 11 lipca 2025 roku każdy mieszkaniec może otrzymać swoją „Białostocką Torbę” biorąc udział w akcji organizowanej przez Fundację OKNO NA WSCHÓD. To nie tylko praktyczny gadżet, ale przede wszystkim znak przynależności do miasta pełnego różnorodności i wzajemnego szacunku.
Na podst. UM Białystok
Autor: krystian