Rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych zakończona znamy wyniki i popularne kierunki

3 min czytania
Rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych zakończona znamy wyniki i popularne kierunki


Rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych za nami – które placówki cieszyły się największym zainteresowaniem? Sprawdź, gdzie młodzież najchętniej będzie kontynuować naukę w roku szkolnym 2025/2026!

  • Wybory edukacyjne młodzieży w Białymstoku na rok szkolny 2025/2026
  • Najpopularniejsze szkoły i kierunki w Białymstoku
  • Kolejne kroki dla kandydatów z Białegostoku

Wybory edukacyjne młodzieży w Białymstoku na rok szkolny 2025/2026

Białystok przygotował dla przyszłych licealistów, techników i uczniów branżówek aż 5165 miejsc. To oferta obejmująca 17 liceów ogólnokształcących, 11 techników oraz 8 branżowych szkół I stopnia. Młodzi ludzie mogli wybierać spośród różnorodnych kierunków – od humanistycznych po techniczne i zawodowe.

Do systemu rekrutacyjnego wpłynęło 4908 kompletów dokumentów, a ostatecznie na liście zakwalifikowanych znalazło się 4363 kandydatów. Najwięcej miejsc przyznano w liceach – 2415, następnie w technikach – 1682 oraz w branżowych szkołach I stopnia – 266.

– Co roku staramy się przygotować ofertę edukacyjną adekwatną do potrzeb młodzieży i prognoz demograficznych. Tegoroczna rekrutacja pokazuje, że uczniowie wybierają bardzo różnorodne ścieżki kształcenia – od klas humanistycznych po zawody techniczne i branżowe – podkreśla Tomasz Klim, zastępca prezydenta Białegostoku. – Największym zainteresowaniem młodzieży w tym roku cieszyło się VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta, które przyciągnęło ponad dwóch kandydatów na jedno miejsce, natomiast najczęściej wybieranym technikum było Technikum Mechaniczne Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa.

Najpopularniejsze szkoły i kierunki w Białymstoku

Wśród liceów prym wiedzie VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta z wynikiem ponad 2 kandydatów na jedno miejsce. Tuż za nim uplasowały się XI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida.

W sektorze technicznym największym powodzeniem cieszy się Technikum Mechaniczne Zespołu Szkół Mechanicznych im. Św. Józefa, gdzie na jedno miejsce przypadało średnio ponad 1,2 chętnych. Na kolejnych miejscach znalazły się Technikum Nr 6 im. Stanisława Staszica oraz Technikum Budowlano-Geodezyjne im. Stefana Władysława Bryły.

W branżowych szkołach I stopnia największą popularnością wyróżniła się Branżowa Szkoła nr 5 Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. gen. Ignacego Prądzyńskiego, która przyciągnęła niemal półtora kandydata na miejsce.

Jeśli chodzi o konkretne profile kształcenia, to w liceach najbardziej oblegane były klasy biologiczno-chemiczne z rozszerzonym angielskim w III LO oraz humanistyczne i psychologiczne odpowiednio w VI i V LO.

W technikach najwięcej chętnych zgromadziły kierunki aranżacji wnętrz, technika pojazdów samochodowych oraz weterynarii. Natomiast w branżówkach dominowały zawody mechanika pojazdów samochodowych, wielozawodowy oddział oraz fryzjerstwo.

Kolejne kroki dla kandydatów z Białegostoku

Ci, którzy zostali zakwalifikowani do wybranych szkół mają czas do 18 lipca 2025 r., godziny 15:00, aby potwierdzić swoją wolę podjęcia nauki. Wymagane jest dostarczenie oryginałów świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Dodatkowo uczniowie szkół zawodowych muszą przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do praktycznej nauki zawodu.

Dla tych, którzy nie znajdą miejsca w pierwszym etapie przewidziano rekrutację uzupełniającą trwającą od 22 do 23 lipca do godziny 15:00. W tym czasie można składać kolejne wnioski wraz z wymaganymi dokumentami przez elektroniczny system rekrutacyjny.

Białystok stawia na rozwój edukacji dopasowanej do oczekiwań młodych ludzi i zmieniającego się rynku pracy – już teraz wiadomo, że tegoroczna oferta spełniła oczekiwania wielu kandydatów, a różnorodność wyboru pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.

Na podstawie: UM Białystok

Autor: krystian